Новини
19.04.2022
Підведені підсумки обласної акції "Допоможемо зимуючим птахам 2022" З підсумковим наказом можна ознайомитися за посиланням:   https://junnat.kherson.ua/opomozhemo-zimuyuchim-ptaham-2022.htm
15.03.2022
Нарада КЗ «ЦЕНТУМ» ХОР 15 березня 2022 року відбулася нарада співробітників комунального закладу «Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ...

Трудове виховання
Голопристанська районна станція юних натуралістів здійснює свою роботу відповідно до Конституції України,  законів України «Про освіту», «Про  позашкільну освіту», Положення про  позашкільний навчальний заклад та на підставі власного Статуту. Станція є  центром навчально-виховної, інформаційно-методичної, організаційно-масової роботи з екологічної освіти, природоохоронної роботи та трудового  виховання  в навчальних закладах району.
Саме  трудове виховання підростаючого покоління одна з  основних складових у формуванні  особистості нової людини.
У процесі фізичної праці в учнів розвивається координація рухів  тіла, сила, витривалість. Праця сприяє їх розумовому розвитку. Участь учнів у різноманітних трудових процесах позитивно впливає на їх поведінку, дисципліну.
Високі умови перед людино ставлять  і соціальні умови праці.  Адже праця  -  це не лише предметно-практична діяльність, а й спілкування учнів з іншими людьми. В шкільних трудових  об’єднаннях праця, як правило, носить колективний характер  і її  здійснення обов’язково пов’язане з включенням школяра в широку та складну систему виробничих, моральних та інших стосунків. Учень повинен навчитись спілкуватись і працювати з іншими учнями, підкорятись вимогам керівника,  відповідати за результати не лише  своєї праці, а й інших. Поважати труд учень навчиться в тому випадку, якщо цей труд будуть поважати інші. Трудове виховання підлітків – одна з  основних складових у формуванні особистості нової людини. Молодь у підлітковому віці вже має  основні передумови для праці і в фізичному, і в духовному розвитку.
Сухомлинський В.О. підкреслює, визначною рисою підлітка є його активність. Це активність людини, яка починає усвідомлювати своє місце в суспільному житті, свою роль у житті інших людей.  У підлітковому віці зростає роль праці в житті  учнів, розширюється їхня участь у  продуктивній  трудовій діяльності і поза нею. Учні здатні вже до  відносно  тривалої  систематичної праці, усвідомлюють її суспільне значення, прагнуть до її  результативності. Характерним   для підлітків є  потяг до того виду праці, що виконують дорослі.
Школа трудового виховання є одним з найважливіших етапів розвитку особистості. Тенденція частини батьків вилучити дітей зі сфери праці взагалі, з надією на те, що вони прилучаться до  трудових процесів пізніше, після закінчення школи є помилковою і згубною для  розвитку дитини. Праця дітей в сім’ї має бути посильною, різноманітною, продуктивною, цікавою, систематичною. Для Сухомлинського  виховання в праці – це, насамперед, виховання  любові до праці, але зазвичай  одночасно ця  робота вихователя допомагає йому  вирішити ще багато задач. Підтримка  любові до навчання, до знань, виховання  любові  до людей, до природи, до всього  живого і прекрасного, розвиток схильностей, зміцнення колективізму, підготовка до вибору професії, виховання характеру, моральності, переконань – усі  педагогічні цілі, скільки їх є  зливаються в один вузол, що цього разу називається «праця».   Перша і головна мета – прищепити дитині любов до праці. Праця не ділиться на: «праця взагалі»,  «фізична праця», а є :
- праця навчальна і продуктивна;
- праця короткочасна  і довготривала;
- праця оплачувана і безкоштовна;
-  праця ручна і  механізована;
- праця в майстерні і праця у полі;
-  праця індивідуальна і колективна;
Для  правильного трудового виховання потрібно  використовувати всі ці види праці в їхній різноманітності. Дитина повинна розуміти , що і для чого вона робить. Буденна праця перестає бути нудною, якщо вона  починається з задуму, із мрії і  закінчується появою почуття задоволення і гордості. Праця завжди має дві сторони особисту і суспільну. Для оцінки значимості праці потрібно бачити обидві ці сторони одразу. Є ще суттєвий аспект важливості трудового виховання. Людина прагне до утвердження себе в колективі на основі престижу, а також бажає відчувати задоволення від певного виду діяльності. Коли ж людина позбавлена можливості займатися працею, вона вдається до сурогатів, за допомогою яких можна штучно викликати ілюзорне відчуття задоволення, престижності. Такими засобами є алкоголь, наркотики. Це призводить до фізичного і соціально-психологічнеого ослаблення частини людей і суспільства в цілому.
Підготовка до свідомого вибору професії.
Виховна ефективність праці зростає за умови, що учні самі є організаторами, а не лише виконавцями. Тому педагоги повинні залучати учнів до пошуків об’єктів праці, її планування та організації колективу на її виконання.
Органічною частиною виховної роботи, важливим  етапом психологічної та практичної підготовки учнів до трудової діяльності є їх правильна професійна підготовка, формування і уміння аналізувати вимоги різних професій до  психологічної  структури особистості, а також свої  професійно значущі якості, шляхи й засоби їх розвитку.
Вибір професії – один з головних у житті людини. Це вибір по суті, вибір життєвого шляху, вибір долі. Від нього багато залежить наскільки людина зможе реалізувати себе в різних сферах життєдіяльності, якими будуть її власні набутки та віддача від неї суспільству.
В нашому районі  велика увага приділяється трудовому вихованню, організовано та  працює 3 шкільні лісництва. У Малокопанівській ЗОШ  І-ІІІ ст , Гладківській ЗОШ І-ІІІ ст  та Чулаківській ЗОШ І-ІІІ ст., в яких налічується 94 учні..
Протягом року юннати виконали практичну роботу, яка була спрямована на поліпшення екологічного стану довкілля:
- заклали дендропарк у ДП «Голопристанське ЛМГ» на площі 500 м2;
- доглянули та обкопали дерева – 52 шт.;
- впорядкували шкільне подвір’я площею 3900 м2;
- упорядкували територію біля обеліску Слави площею 900 м2;
- поповнили шкільну шкілку каштанів і дубів у кількості  380 шт.;
- посіяли однорічні та посадили багаторічні квіти  на площі 300 м2;
- виготовили годівнички для птахів  42 шт.;
- очистили лісових джерел  - 5шт.
Кращим шкільним лісництвом признане лісництво «Олешки» Малокопанівської ЗОШ І-ІІІ ст, яке нараховує 54  юних лісівників, що працює під керівництвом  Андрієць Л.І. вчителя біології та хімії,  керівника гуртка «Юні лісівники-дендрологи».
Кращі вихованці гуртка «Юні лісівники-дендрологи» Литвиненко Віра, Кравзюк Наталія, Медведок Валерія  взяли участь у ІІ обласному зльоті шкільних лісництв де посіли І місце. Кравзюк Наталія, Медведок Валерія вийшли переможцями на Всеукраїнському рівні у конкурсах «Юннатівський зеленбуд», «Птах року – 2013 - Бджолоїдка» та «Ліси для нащадків».
          У 2014 році в Голопристанському  районі нараховується 27
трудових обєднань. У них працювало 1932 учнів старших  та середніх класів, які просапали 27,6 га  сільськогосподарських культур, навантажили та перевалили на току – 817 тонн зернових культур, 87 т. кавунів, зібрали198т овочевої продукції, 150 кг шишок сосни та 2 т плодів суниці.
Найкраща НДЗД находиться при Новозбурївській ЗОШ І-ІІІ ступенів  №1 (кер. – Марсак Л.Г.) 
Навчально-дослідна ділянка займає важливе місце у навчально-виховному процесі школи, адже саме тут діти пізнають різноманітність рослинного та тваринного світу, вчаться любити природу, бережно відноситися до кожної живої істоти. Тут прищеплюється в дітей любов до праці, вміння цінувати свою працю та працю інших.
Навчально-дослідна земельна ділянка Новозбур’ївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 є базою проведення навчальних та практичних занять, передбачених програмами з природознавства, біології, трудового навчання, гурткових занять, засвоєння знань, формування вмінь та навичок, організації позакласної, дослідницької роботи, природоохоронної роботи, продуктивної праці учнів, сприяє вихованню свідомого ставлення до праці, розвитку навичок самообслуговування. Правильно організована робота на ділянці сприяє поповненню біологічного кабінету демонстраційним і роздавальним матеріалом та іншими посібниками, виготовленими учнями в процесі проведення дослідницької і практичної роботи..
Навчально-дослідна земельна ділянка площею 1,5 га існує при школі відповідно до Положення про навчально-дослідну земельну ділянку загальноосвітніх шкіл та позашкільних навчально-виховних закладів, затвердженого наказом Міністерства освіти України від 01.11.1995 р, №307, закону України „ Про освіту ”, Закону України „ Про загальну середню освіту» .
Робота на навчально-дослідній земельній ділянці спрямована на вивчення агротехніки вирощування сільськогосподарських культур, набуття умінь і навичок вирощування овочевих, польових, квітково-декоративних рослин та вирощування екологічно чистої продукції для шкільної їдальні.
На ділянці розміщуються відділки: польових, овочевих, плодово-ягідних культур ,селекційно-генетичний та продовольчий відділки, колекційна ділянка, ділянка систематики, квітково-декоративний відділок , дендропарк. Поля сівозміни та дослідні ділянки відокремлені одна від одної доріжками. Є полив.
У відділках польових та овочевих культур, в системі сівозмін вирощуються основні сільськогосподарські культури нашої зони (картопля, капуста, цибуля, буряк, помідори, огірки, часник, перець, морква, зернові культури). Рослини вирощуються в умовах відкритого ґрунту. Тут проводиться дослідницька робота у відповідності з програмами з біології, трудового навчання, природознавства, гурткових занять.
У відділку плодово-ягідних культур (сад, ягідник, плодово-ягідний розсадник) вирощуються різні сорти плодових і ягідних культур (яблука, абрикоси, вишні, черешні, сливи, горіхи тощо), проводиться дослідницька робота з ними.
У селекційно-генетичному відділку проводяться досліди, які використовуються при вивченні відповідних тем курсу загальної біології та вирощується розсада овочевих культур. Селекційно-генетичний відділок просторово ізольований і складається з селекційної, генетичної ділянок.
Квітково-декоративний відділок складається з колекційної ділянки одно,  дво- та багаторічних квіткових рослин, квітників та декоративних насаджень. На квітниках діти залюбки вирощують чорнобривці, айстри, жоржини, сальвії, петунію. Окрасою школи є пломенисті клумби канн ( кожної весни учні висаджують до тисячі цибулин, якими охоче діляться з усіма бажаючими).
Особливе місце займає дендропарк. Тут учні мають змогу ознайомитися з багатством і різноманітністю флори, побачити досягнення в справі акліматизації рослин, селекції нових декоративних рослин.
У формуванні любові до  праці й працьовитості важливе місце посідає  мотивація трудових дій. Основним повинно бути  ставлення до праці як до найпершої життєвої потреби, як до джерела радості й задоволення.
Трудове виховання є довготривалим процесом. По суті воно охоплює все життя людини. Значною мірою риса працьовитості людини є моральною категорією, належить до загальнолюдських морально-духовних цінностей. Тому так важливо  в шкільному віці сформувати психологічні засади працелюбства людини.
Важливим  аспектом психологічної підготовки підростаючого  покоління до праці на сучасному етапі є формування в ньому самовідповідальності, розуміння необхідності самому піклуватися про себе. Це сприяє розвитку в характері людини відповідальності, підприємливості, ініціативності, творчого підходу до справи. Коли ці риси стають характерними для більшості людей, то суспільство має шанс досягнути господарського успіху і добробуту.