Новини
19.04.2022
Підведені підсумки обласної акції "Допоможемо зимуючим птахам 2022" З підсумковим наказом можна ознайомитися за посиланням:   https://junnat.kherson.ua/opomozhemo-zimuyuchim-ptaham-2022.htm
15.03.2022
Нарада КЗ «ЦЕНТУМ» ХОР 15 березня 2022 року відбулася нарада співробітників комунального закладу «Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ...
Методична робота > Інтерактивний семінар > Матеріали Голопристанської райСЮН


Екологічні ігри в позашкільній роботі.
Ігрова діяльність є особливою сферою людської діяльності, мета якої отримання задоволення внаслідок вияву власних фізичних і духовних сил.
Гра – складне соціально-психологічне явище та засіб соціалізації особистості.
Гра, навчання та праця – це три опорних вида діяльності людини. Гра готує дитину до навчання і праці.
Гра надає чудову можливість дитині, у якій вона – дитина, сама автор та виконавець, сама діє та творить. Адже з малку діти прагнуть самостійності, ствердження і виявлення своєї особистості. На першій сходинці свого самоствердження саме гра, та тільки гра може дати дітям відчуття повноти життя, до якого вони активно тягнуться.
Кожна гра повинна нести в собі якусь мету, допомогти дітям дізнатися про щось нове, цікаве.
Мета гри може бути:
• навчально-виховна,
• пізнавальна,
• задоволення інтересів і духовних потреб дітей і підлітків,
• зміцнення здоров’я,
• організація активного відпочинку.
Загальні вимоги до гри:
• вибір гри залежить від того, які виховні завдання необхідно вирішити у роботі з дітьми;
• при проведенні гри необхідно враховувати психічні та фізичні особливості, навички, вміння;
• гра повинна мати яскравий початок і кінець, передбачати певні труднощі, інакше буде не цікаво, але гра не повинна затягуватися;
• важливо, щоб у грі брало участь як найбільше дітей;
• після закінчення гри, з дітьми необхідно обсудити її результати.
Ігри поділяються на:
• динамічні або рухливі;
• творчі майстерні або емоційно-інтелектуальні;
• психологічні;
• комбіновані.

Природа приваблює дітей з перших кроків життя. Щоб допомогти дитині розібратися у таких складних питаннях необхідно проводити заняття з екології, вивчати природу. Але вряд чи знайдеться дитина, яка захотіла б отримувати “сухі” знання, просто теорію. Слухати казки, легенди, відгадувати загадки в класі набагато цікавіше. Ще цікавіше для дітей любого віку грати в ігри. Гра може бути використана для вивчення нового матеріалу, для закріплення вивченого, для відпочинку, для того, щоб розпочати заняття тощо.


Тема гри: Природа: птахи, тварини, дерева і трави.
Мета: поглибити знання дітей про природу, розвивати логічне мислення, збагачувати словниковий запас дітей, уміння висловлювати думки; виховувати любов і бережливе ставлення до рідної природи та викликати бажання берегти та примножувати її.
Запрошуються батьки, вчителі.

Перед початком вікторини звучить музичний номер.

Ведучий. Добрий день, шановні гості, батьки і діти! Ми з вами присутні на вікторині «Щасливий випадок». Саме щасливий випадок звів нас сьогодні всіх разом, щоб ще раз подумати, поміркувати про такому важливому питанні, як охорона природи. Щоб охороняти природу, треба добре її знати. Цій темі ми і присвятимо нашу гру.
Головними дійовими особами будуть дві команди.

Ведучий подає команди.
Звучить музика «Конячка».

Гейм 1. «Розминка»
Дається 1 хвилина. За цей час потрібно якомога швидше відповісти на максимальну кількість питань. За кожну правильну відповідь - 1 очко.
За часом стежить секундант, він виписує на дошку кількість очок, набраних кожною командою.
Запитання команді №1
1. Трава від 99 хвороб? (Звіробій)
2. На сліду якихось хижих звірів немає пазурів? (Кішки, рисі)
3. Сліпими чи зрячими народжуються зайці? (Зрячими)
4. Хто може пити ногою? (Жаба)
5. Хто збирає яблука спиною? (Їжак)
6. Які птахи виводять пташенят три рази за літо? (Горобці, вівсянки)
7. Пінгвін - птах чи ні? (Птах)
8. Саме солодке дерево наших лісів. (Липа)
9. Різнокольорові гриби (Сироїжки)
10. Яка ягода буває чорною, червоною, білою? (Смородина)
11. У кого кожний день ростуть зуби? (У бобра, зайця)
12. У якого дерева стовбур білий? (Береза)
13. Яка птах вище всіх літає? (Орел)
14. Яка птиця в нашій країні найменша? (Корольок)
15. Хто спить вниз головою? (Кажан)
16. Коли найчастіше буває перша гроза? (У травні)
17. Чим стрекоче коник? (Ногою про крило)
18. Що трапляється з бджолою після того, як вона вжалить? (Вмирає)
19. Яке дерево навесні дятла напуває? (Береза)
20. Найвища трава? (Бамбук)
Запитання команді №2
1. Яка птиця підкидає яйця в чужі гнізда? (Зозуля)
2. Назва якогось рослини говорить, де воно живе? (Подорожник)
3. Хто біжить, виставляючи вперед задні ноги? (Заєць)
4. Кровожерний хижак наших лісів. (Вовк)
5. Який квітка літо починає? (Дзвіночок)
6. Перед якою погодою птахи перестають співати? (Перед дощовою)
7. Яка птах у світі найбільша? (Страус)
8. Тварина наших лісів, схожа на кішку. (Рись)
9. Коли їжак не колеться? (Коли тільки народилася)
10. Зимують птахи в шпаківнях? (Ні, там холодно)
11. кущ  - символ нашої батьківщини. (Калина)
12. Листя якого дерева опадає восени зеленими? (Вільхи)
13. Яка пташка дістає собі їжу під льодом? (Оляпка)
14. Яка тварина володіє самим гучним голосом? (Крокодил)
15. Де у коника вухо? (На нозі)
16. Що втрачає лось кожну зиму? (Роги)
17. Коли температура тіла горобця нижче: влітку чи взимку? (Однакова)
18. Яка птах може літати хвостом вперед? (Колібрі)
19. Скільки ніг у павука? (Вісім)
20. Роботяга-важковаговик із джунглів (Слон)

Підсумки першого гейму підводяться за кількістю набраних очок.

Звучить запис музики «Конячка».
Гейм 2. «Заморочки з бочки»

Бочка зроблена з картону і забарвлена в жовто-коричневий колір, «заморочки» - дерев'яні бочонки з числами.
Кожній команді призначене за чотири питання. Дістають «заморочки» по черзі: спочатку перший гравець однієї команди відповідає на питання, потім перший гравець іншої команди дає відповідь.
1. Чому ластівки перед дощем літають низько? (Вони ловлять комах, яких холодне повітря прибиває до землі)
2. Чому при безхмарному небі морози бувають сильнішими? (Хмари землі, все одно що ковдра, вони не дають їй охолонути)
3. Чому вовка називають «санітаром лісу»? (Полює насамперед на хворих, ослаблених тварин)
4. З якого паперу земляні оси будують гнізда? (Папір вони роблять самі. Гострими щелепами зішкрібають з дерева шматочки деревини і, подрібнити її, змочують своєї клейкою слиною. Виходить липка кашка. Коли вона висихає, то перетворюється в щільну папір сірого кольору. На ній можна навіть писати олівцем)
5. Навіщо страус ховає голову в пісок? (І зовсім не через страх, як прийнято вважати, а з санітарно-профілактичними цілями. Закривши свої великі очі й опустивши голову в гарячий пісок, страус чекає (скільки витерпить), поки загинуть або втечуть з голови всі паразити. Після цього він занурює в пісок шию, груди, збиває пісок крилами, тобто приймає справжні пісочні ванни)
Примітка. Якщо гравці дістають барило, на якому написано «Щасливий випадок», то отримують шоколадку.
Ведучий підводить підсумки другого гейму.
Звучить запис музики «Конячка».
Гейм 3. «Ти - мені, я - тобі»
Команди задають один одному питання.
Питання команди 1
Чому у журавля одне пташеня? (Журавлі відкладають два яйця, але пташеня у них залишається один. Вилупилися пташенята тут же починають жорстоку бійку, поки один не вб'є іншого. Але найстрашніше, що батьки стоять поруч і байдуже спостерігають за цим вбивством)
Питання 2 команди
Чому мухи до осені «звіріють»? (Дійсно, до осені мухи в будинках «звіріти» починають і кусаються почому дарма. За домашньою мухою багато чого поганого водиться, але до укусів вона ніякого відношення не має, рот у неї не так влаштований. Мух багато, понад 20 тисяч видів, всі схожі, і розібратися в них може лише фахівець. Восени в наших будинках лютує жигалка осіння, якій обов'язково потрібно насмоктавшись крові, що б продовжити свій рід) Ведучий підводить підсумки третього гейми.
Музичний номер      Пісня у виконанні групи дітей.

Звучить запис музики «Конячка».

Гейм 4 «Темна конячка»
«Темна конячка» пропонує три питання.
1. Назвати 10 їстівних грибів. (Білий гриб, підосичник, підберезник, рижик, волнушка, сироїжка, маслюк, лисичка, опеньок, сморчок)
2. Коли раки линяють? (Раки линяють, коли їм панцир стає тісний. Це відбувається десь в кінці осені. А тісний він їм з простої причини - ростуть раки. Як же рости, якщо ти закутий в панцир? Скинути його і трохи підрости! Так рак і робить: висмикує з панцира спочатку задню частину тіла, а потім лапки і клішні)
3. Хто півроку живе без обіду? (Ті, хто взимку впадають в сплячку)
Якщо команди не можуть дати відповідь на питання, допомагають глядачі. Кращому гравцеві з глядачів в кінці вручається заохочувальний приз.
Ведучий підводить підсумки.

Гейм 5 «Гонка за лідером»
Гейм триває 1 хвилину. За цей час необхідно задати питання та відповісти на них.
Запитання команді №1
1. Який сніг тане швидше - чистий чи брудний? (Брудний)
2. Яка комаха «носить чин» морського офіцера? (Бабочка-адмірал)
3. Яку корову доять мурахи? (Тлю-корівку)
4. Скільки крил у жука? (4)
5. Хто охороняє лісову галявину від шкідливих мух? (Бабка)
6. Яке дерево цвіте найпізніше? (Липа)
7. Яка птиця вміло наслідує голосам птахів? (Шпак)
8. Яка птах виводить пташенят взимку? (Шишкар)
9. Яке трав'яниста рослина зацвітає першим? (Мати - й-мачуха)
10. Стан річки, коли вода заливає території? (Повінь)
Запитання команді №2
1. Який гриб носить назву лісового хижого звіра? (Лисичка)
2. Яка тварина майже весь час проводить під землею? (Кріт)
3. З чого добувають етиловий спирт, гліцерин, камфору? (Із гілок ялиці)
4. В які пори року можна спостерігати тумани? (Восени)
5. Яка птиця любить насіння будяків? (Щиглик)
6. Яку траву люблять кішки? (Валеріану)
7. Хто кує у зозулі - самка чи самець? (Самець)
8. Як називають гніздо білки? (Гайно, дупло)
9. Дерево, яке зацвітає раніше за інших. (Верба)
10. Які дитинчата народжуються голими, а вже через кілька годин мають покрив? (Їжачата)

Ведучий підводить підсумки, нагороджує переможців.

 

Заняття «Підкова – оберіг»
Мета:
• навчити дітей створювати виразний образ з солоного тіста пластичним способом;
•  удосконалити вміння витягувати деталі, загладжувати поверхні вироба;
• навчити підбирати природні та допоміжні матеріали для передачі символіки оберегу;
• продовжувати формувати уявлення про оберіг, його елементи та способи  створення;
• вправляти в умінні розповідати про символіку свого оберегу;
• розвивати бажання більше дізнатися про традиції оформлення українського житла, мовлення, уяву,  дрібну моторику;
• виховувати повагу до національних звичаїв,  бережне ставлення до предметів побуту.

Завдання:
• дати знання про підкову як оберіг будинку;
• ввести в активний словник слова: «берегиня», «оберіг», «підкова»;
•  закріпити назви предметів українського народного побуту («лава», «піч», «скриня»).

Матеріали і обладнання:  вишитий рушник з берегинею, зразки підков, роздаткові картинки (символи оберегів), солоне тісто, насіння гарбуза, кукурудзи, квасолі, соняшника, зубчики часнику, гречка; схеми виконання роботи.

1. Ігровий прийом «Посилка від бабусі Одарки з села».
- Бабуся Одарка хоче подарувати вам рушник, який вишила сама. Він буде захищати вас від усього злого й недоброго, оберігати вашу оселю.
2. Розгляд рушника. Бесіда.
- Що вишито?
- Як називають жінку, зображення якої вишито на рушнику?
- Хто така берегиня?
- Як можна назвати предмети, що оберігають оселю?
- Назвіть хатні обереги.
- Які обереги охороняють людину?
- Як називаються такі обереги?

3. Вправа «Знайди місце оберегу».
Мета:  вправляти в умінні класифікувати  обереги на хатні  та натільні.
Завдання: знайти відповідну картинку та продовжити речення.
Вчитель:
- Отже ви знаєте обереги. Але кожний оберіг має свою символіку. Давайте пограємо у гру «Продовж речення» та пригадаємо, що означають символи хатніх оберегів.

4.  «Продовж речення».
• Символом єдності родини є ...
• Символом добрих стосунків є ...
• Символом добробуту, багатства. Краси та працьовитості є ...
• Символом рідного дому є ...

5. Бесіда. Вправа «Старовинний – сучасний (предмет)»
- Але ж  у наших житлах майже не залишилось старовинних предметів. Їх замінили інші,  сучасні.
• Піч – газова плита, грубка, духовка і т. д.
• Лава, ослінчик – стілець,  табуретка.
• Скриня – шафа, комод.
• Колиска – ліжко.   
- Які ви знаєте  обереги,  що є в сучасних хатах,  будинках?
- Що таке «підкова», що вона означає?

6. Розповідь вчителя.
- Підкова – це зігнута металева пластина, яка повторює контур краю копита тварини і запобігає його стиранню,  обламування, травмам. У народі існує повір’я, що знайдена підкова приносить щастя. Її чіпляли над дверима відкритою частиною догори,  щоб захищала дім господарів від зла, усього лихого.

7. Розгляд різних зразків.
- До якого виду оберегів можна віднести підкову?
- Хочете навчитись робити такий оберіг із солоного тіста?
- З яких матеріалів можна виготовити його?
- Чим можна прикрасити?
- Що символізують прикраси на оберегах?

( квасоля – достаток, кукурудза – здоров’я, мак – здійснення бажань, гарбуз – родючість, часник – захист від зла, ромашка – здоров’я, гречка – мир і злагоду в сім’ї)

8. Розгляд схеми виконання роботи та пояснення дітьми послідовності виконання роботи.
Діти самостійно обирають необхідний матеріал для оздоблення задуманої роботи та ліплять підкову із солоного тіста за схематичним малюнком.

9. Підсумок та аналіз заняття.
- Що навчились ліпити ?
- Чи можна самостійно виготовити оберіг?
- Хто працював, використовуючи під час роботи  схематичний малюнок?
- Що було важко робити?
- Чи цікаво виготовляти оберіг своїми руками?
- Як можна його використати?
Аналізуючи роботи,  діти обирають найкращий оберіг та за згодою дитини відсилають його в подарунок для бабусі Одарки.

Тема: Способи живлення тварин. Ланцюги живлення.

Мета: Формувати поняття «рослиноїдна тварина», «хижа тварина», «всеїдна тварина», «Ланцюг живлення», вчити складати ланцюги живлення та аналізувати їх, розвивати уміння встановлювати причино-наслідкові зв’язки та продовжувати розвивати навички спостережливості в природі; виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: роздавальні  картки з зображенням  тварин, демонстраційний матеріал,
Тип уроку: комбінований, засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційна частина. Створення емоційного настрою уроку.
Всі мерщій сідайте, діти,
Домовляймось: не шуміти,
На уроці не дрімати.
І щоб не було мороки,
Всі готові до уроку?
Тож гаразд, часу не гаєм
І урок розпочинаєм.
ІІ. 3 хвилинки про сьогоднішню днинку.
Сьогодні, як завжди на уроках природознавства, чергові учні повідомлять про погоду за таким планом.
Яка пора року?
Який місяць, день тижня, число?
Який стан неба?
Чи були опади, коли ви йшли до школи?
Яка сила вітру?
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
Фронтальне опитування.
Чому тварини відносимо до живої природи?
(Тварини народжуються, живляться, дихають, ростуть, розмножуються і помирають)
Назвіть групи, на які вчені поділяють тварин.
(Це комахи, риби, земноводні, плазуни, птахи та звірі)
Яка істотна ознака комах?
( Шість ніг- це істотна ознака комах)
Яких тварин називають рибами?
( риби – тварини, тіло яких вкрите слизькою лускою. Вони дихають киснем розчиненим у воді.)
Яких плазунів ти знаєш?
( Крокодили, гадюки, черепахи, ящірки)
Чи правильні твердження? Доведи.
Кажан – це птах, бо він літає.
( Ні, це звір, бо його тіло вкрите шерстю, а не пір’ям)
Страус – це звір. Бо він не літає.
(Ні, це птах, бо його тіло вкрите пір’ям )
3.  Тестові завдання.
1.Яка істотна ознака плазунів?
А) вони повзають
Б) вони живуть у воді
В) вони живляться іншими тваринами
Г) їхнє тіло вкрите сухими лусочками
2. Чим звірі відрізняються від плазунів?
А) вони дихають
Б) вони живляться іншими тваринами
В) вони бігають
Г) їхнє тіло вкрите шерстю
3. До комах належать
А) ящірка. Кажан, метелик.
Б) ящірка. Жаба, мураха
В)мураха, метелик, джміль
Г) ящірка, джміль, кажан
4. Чим відрізняються плазуни від земноводних?
А) вони дихають киснем
Б) вони не можуть довго перебувати під водою
В) вони бояться птахів
Г) плазуни тягнуть своє тіло по землі
ІV. Актуалізація опорних знань учнів.
Фронтальна бесіда.
До якої природи належать рослини і тварини?
(До живої)
А чим вони між собою відрізняються?
( способом живлення і здатністю пересуватися)
За рахунок чого живуть рослини і тварини?
(За рахунок живлення)
Чим живляться рослини?
( Поживними речовинами, взятими із землі, води)
Чим живляться тварини?
(Рослинами, іншими тваринами)
V. Повідомлення теми і завдань уроку. Мотивація  навчальної діяльності.
- Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, на які групи можна поділити тварин за способом живлення та розглянемо ланцюги живлення тварин.
Подумайте і скажіть, навіщо вам потрібно вчити дану тему?
(Щоб показати взаємозв’язки у природі)
VI. Вивчення нового матеріалу.
Бесіда. Складання схеми.
Назвіть зображених на малюнку тварин і скажіть, чим вони живляться.
( Лось. Голуб, колорадський жук, заєць, лин.
Заєць і лось – звірі, що живляться травою. Гілками, корою дерев.
Голуб – птах, що живиться плодами і насінням рослин.
Лин – риба, що живиться водоростями.
Колорадський жук – комаха, що поїдає листки, стебла і бульби картоплі.)
Що є спільного у живленні цих тварин?
(Всі вони живляться рослинами)
Отже, тварини, що живляться рослинами називаються рослиноїдні.
Чим живляться вовк, орел, ящірка, гадюка, щука, сонечко?
( Всі вони живляться іншими рослиноїдними тваринами)
Отже. тварини, що живляться іншими тваринами називаються хижими.
У природі є тварини, які живляться і рослинами і тваринами. Їх називають всеїдними.
                                                      ТВАРИНИ

                  
                      РОСЛИНОЇДНІ           ХИЖІ             ВСЕЇДНІ
Гра « Подумай, обери».
А тепер візьміть ілюстрації тварин, які лежать у вас на партах і прикріпіть їх під тією групою  до якої,  на вашу думку, вона належить за способом живлення.
Який висновок можна зробити?
(У кожній групі тварин є рослиноїдні, хижі, всеїдні)
Запам’ятайте, що всі плазуни і земноводні – хижі, крім черепахи. Вона – рослиноїдна тварина.
Отже, тварини живляться рослинами, або іншими тваринами, тобто пов’язані між собою, тому вчені кажуть, що живі організми з’єднані у ланцюги живлення, бо ланцюг це ряд з’єднаних між собою ланок. Саме в такий ланцюг тісно зв’язані між собою живі організми. І саме головне: ланцюги живлення не повинні перериватися.
Робота в парі.
Розгляд ілюстрацій
Відповіді на запитання
З чого складається ланцюг живлення?
(із ланок)
Які ланки входять до його складу?
(Рослини, рослиноїдні тварини, хижі тварини)
З якої ланки завжди починається ланцюг живлення?
( З рослини)
А чому з рослини?
(Бо вона не споживає готової їжі, а сама виробляє поживні речовини)
VII. Фізкультхвилинка
Раз, два! Час вставати.
Будемо відпочивати.
Пострибаєм, як зайчата,
Політаєм, як пташата,
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили ручки, ніжки.
Всі веселі? От чудово!
А тепер – до праці знову.

VIII. Закріплення вивченого матеріалу.
а) Розподілити тварин за способами живлення на 3 групи: лось, вовк, ведмідь, лисиця, кіт, кролик, білка, качка, орел, дика свиня, окунь, карась, горобець.
Рослиноїдні:…………..
Хижі:…………..
Всеїдні:……………..
б) Записати відповіді на запитання:
А). Чим живляться солов’ї, зозулі, ластівки, стрижі, зяблики, мухоловки?
Б). Чому вони відлітають на зиму в теплі краї?
В) Продовжити речення
Ланцюг живлення це –
Г) Встанови ланцюг живлення:
Лисиця, пшениця, миша
Жаба, равлик, гриб
Карась, водорості, щука
Який ланцюг живлення ти спостерігав у природі? Знайти на вкладці малюнки, що ілюструють цей ланцюг, і наклей їх у правильній послідовності.
Гра « Хто назве більше звірів – хижаків»
Поміркуйте і складіть свої ланцюги живлення

  ІХ. Підсумок уроку.
Метод « Мікрофон».
Як тварини поділяються за способом живлення?
( Рослиноїдні, хижі, всеїдні)
Що таке ланцюг живлення?
( Кормові зв’язки називають ланцюгом живлення)
Яка тварина зайва: ведмідь, лось, дика свиня, мурашка, їжак. Чому?
( Лось. Він рослиноїдний, всі решта хижі)
Що нового дізналися на уроці?
(Що ящірка – хижа тварина)
(Що горобець – всеїдна тварина)
Чому не можна знищувати жодного виду тварин чи рослин на Землі?
(Тому що вони є ланками різних ланцюгів живлення. Якщо зникне хоча б одна ланка із ланцюга живлення, то весь ланцюг зруйнується і тварини загинуть)

Х. Домашнє завдання.
Усно опиши тварину за таким планом:
а) назва тварини.
б) до якої групи належить за зовнішньою будовою.
в) чим живиться, до якої групи належить за способом живлення.
г) яке її місце в ланцюзі живлення.
2. досліди ланцюги живлення в акваріумі й зобрази їх.