Новини
19.04.2022
Підведені підсумки обласної акції "Допоможемо зимуючим птахам 2022" З підсумковим наказом можна ознайомитися за посиланням:   https://junnat.kherson.ua/opomozhemo-zimuyuchim-ptaham-2022.htm
15.03.2022
Нарада КЗ «ЦЕНТУМ» ХОР 15 березня 2022 року відбулася нарада співробітників комунального закладу «Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ...
Про Центр > Новини > Участь юннатів Херсонщини в осінніх обліках птахів на базі Біосферного заповідника «Асканія-Нова» ім. Ф.Е.Фальц-Фейна
Всі новини
23.10.2017 10:26

Участь юннатів Херсонщини в осінніх обліках птахів на базі Біосферного заповідника «Асканія-Нова» ім. Ф.Е.Фальц-Фейна


Участь юннатів Херсонщини в осінніх обліках птахів на базі Біосферного заповідника «Асканія-Нова» ім. Ф.Е.Фальц-Фейна

З 20 по 21 жовтня 2017 року, з метою формування практичних навичок екологічних досліджень вихованців закладу, проведено експедиційний виїзд «Участь в осінніх обліках птахів на території Біосферного заповідника «Асканія-Нова» ім. Ф.Е.Фальц-Фейна». Учасниками експедиції стали вихованці гуртка «Основи науково-дослідницької діяльності» (керівник  Мудрак Т.О.) – учні Херсонської гімназії №1 Херсонської міської ради та  Херсонської спеціалізованої школи I-ІІІ ступенів №31 з поглибленим вивченням історії, права та іноземних мов.
Разом із Мезіновим  Олександром Сергійовичем, завідувачем лабораторією збереження різноманіття диких тварин діти долучилися до орнітологічних обліків. В перший день діти були ознайомлені з технікою безпеки, методикою користування біноклями та методами обліків. Розпочалися дослідження на «Зміїній гірці» з підрахунку особин птахів, що перебували на відпочинку в загонах Великого Чапельського поду. За допомогою професійного обладнання дітям вдалося не лише подивиться на птахів, але й зробити їх збільшені фотографії (до речі, журавель сірий не підпускає людину ближче, ніж на 300 метрів). Нарахували 180 особин журавля сірого та близько 5 тис. особин огаря.
Продовжили обліки на другому єгерському посту, що розташований на межі Чапельського поду та буферної зони – полів із зерновими культурами. Кожні 10 хвилин заносили у таблиці кількість та види птахів, що вилітають або влітають в заповідник. Ближче до сходу сонця, гучний шум (курликання) сповістив про масове наближення зграй журавлів. Діти побачили, як з полів на ночівлю організовано, зграями від 10 до 300 особин, поверталися птахи. Це дійсно вражаюче та захоплююче видовище.
Огарі масово поверталися аж після сходу сонця. Ці червоні качки ночують на зовнішньому озері заповідника. Перш ніж сісти, зграї роблять декілька кругів над водою. Іноді, траплялося так, що птахів, що сідають настільки багато, що над озером кружляють зграї в декілька поверхів. Після цього, огарів на воді стільки, що практично не залишається вільного місця, озеро ніби вкривалося рудою «ковдрою».
Наступного дня діти долучилися до ранкових обліків. Спочатку масово, організованими зграями відлітали на поля огарі. Журавлі не поспішали – вони жваво «спілкувалися» в Чапельському поді, «з’ясовували стосунки», «виховували молодь», кружляли над степом. Лише згодом, невеликими групами від 2 до 20 особин ці величаві птахи відправлялися на денне годування в поля.
Під час спостережень за птахами увага дітей приверталася ще й на екологічні аспекти функціонування біосферного заповідника, що дозволяло формувати в дітей уяву про перебіг процесів та колообіг речовин та енергії в біоценозах.
Незабутнє емоційне забарвлення надавала сама природа заповідника – фарби осені, багатий рослинний та тваринний світ. Сподіваємось, що всі учасники дослідницької групи стануть справжніми природоохоронцями та ще не раз завітають у цей унікальний і мальовничий куточок нашого краю.

Завідувач методичним відділом                                 Мудрак Т.О.