Новини
19.04.2022
Підведені підсумки обласної акції "Допоможемо зимуючим птахам 2022" З підсумковим наказом можна ознайомитися за посиланням:   https://junnat.kherson.ua/opomozhemo-zimuyuchim-ptaham-2022.htm
15.03.2022
Нарада КЗ «ЦЕНТУМ» ХОР 15 березня 2022 року відбулася нарада співробітників комунального закладу «Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ...
Про Центр > Загальні відомості

Вітаємо Вас на сайті комунального закладу "Центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді" Херсонської обласної ради 

Цей сайт створено з метою активізації екологічного руху на Херсонщині, формування екологічної свідомості і культури учнівської молоді, її творчого, інтелектуального розвитку, створення умов для формування інтелектуального потенціалу нації; виявлення та підтримки обдарованої учнівської молоді. Матеріали, представлені на сайті, стануть корисними для вчителів біології та керівників гуртків еколого-натуралістичного профілю і одночасно цікавими для широкого загалу населення.

Центр працює з 1945 року. За цей час близько 55-тисяч юнаків і дівчаток одержали поглиблені знання з природничих наук, багато з них обрали професії в галузі біології, медицини та сільського господарства.
У Центрі працюють досвідчені педагогічні кадри:
відзначені грамотами Кабінету міністрів України, Міністерства освіти і науки України, Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, управління освіти і науки Херсонської облдержадміністрації, відмінки народної освіти, учасники міжнародних експериментів.

 

Напрямки діяльності:

  • навчально-виховна робота
  • інформаційно-методична
  • організаційно-масова, еколого-натуралістична робота.
  • формування екологічної свідомості та творчої особистості школяра
  • залучення молоді до вивчення і збереження довкілля

Девіз закладу
“Формування сучасного екологічного мислення дитини – як творця майбутнього”

Творча особистість – орієнтир педагогічної роботи центру.

Залучення учнів до науково-дослідницької роботи:

  • участь у роботі Малої академії наук
  • науковому товаристві учнів “Юннат”
  • робота на навчально-дослідній земельній ділянці, теплиці

Активна участь:

  • у масових еколого- натуралістичних заходах;
  • у Всеукраїнських екологічних конкурсах;
  • біологічних симпозіумах, конференціях;
  • природоохоронних акціях.

Гурткова робота за напрямками:

Основи екологічних знань
Природа рідного краю
Юні друзі природи
Дослідники заповідних стежок Херсонщини
Тварини у нашому житті
Юні орнітологи
Основи науково-дослідницької діяльності
Лікарські рослини
Основи цитології
Юні лісівники-дендрологи
Юні бджолярі
Юні овочівники
Юні квітникарі
Природа і фантазія
Мистецтво нашого народу
Флористка і фітодизайн інтер′єру
Захоплююче лозоплетіння
Екологічний театр «Маків цвіт»

Благословенна в болях ран
Степів широчина бездонна,
Що, як зелений океан,
Тече круг білого Херсона,
Що свій дівочий гнучий стан
До Дніпрового тулить лона...
Максим Рильський

Чудова земля Херсонщини…….


Виконавчий комітет Херсонської обласної Ради народних депутатів 8 червня 1945 року прийняв рішення про організацію обласної дитячої технічної та сільськогосподарської станції (облДТСГС). Потрапляючи на територію закладу, одразу опиняєшся у полоні квітів. З ранньої весни до пізньої осені буяють вони різними кольорами. У живому куточку лунають голоси птахів: хвилястих папуг, нерозлучників, канарка, корели, серед яких лунко звучить вітання нашого улюбленця, найстарішого папуги жовтохохлатого какаду Кокоші, чудернацько співають своїх пісень … види морських свинок, заклопотано    снують по клітках різнобарвні хом’яки, піщанки, джунгарики, декоративні миші, дегу. Приваблює дітей і дорослих невеличкий, але дуже теплий Куточок свійських тварин: курей, качок, кролів. В минулому 2017 році нашому закладу пощастило, нам подарувала родина Линецьких екзотичних тварин: 2 види агам, королівська каліфорнійську змію та  пару еуфлібарів…. Наш унікальний заклад позашкільної освіти має вже велику історію, якою ми завжди будемо пишатися.
70 років тому при сільськогосподарській станції було створено всього дві лабораторії: ботаніко-рослинницька і початкових класів, де працювало по два гуртки в складі 25 учнів. І вже за шість років станція набрала оборотів, і в липні 1951 р. в області пройшов перший зліт натуралістів - мічурінців, в якому взяли участь вже 300 юннатів.
15 грудня 1954 року  створено обласну станцію юних натуралістів, до складу якої перейшли  лабораторії сільськогосподарської станції, педагоги та юннати.  Розширився склад гуртків: юні голубоводи, агрохіміки, овочівники, рослинники, полеводи, зоологи, фотогурток. На 10 га землі вирощувалась юннатами сільськогосподарська продукція, саджанці декоративних та плодових дерев  для  озеленення м. Херсона та шкіл області. Юннати не тільки отримували високі врожаї, а перш за все проводили широкомасштабну дослідницьку роботу. На цей час уже діяли 292 гуртки в школах та закладах позашкільної освіти області, в тому числі 20 гуртків на обласній станції юннатів. У 1956 році розпочато створення 24-х спеціалізованих гуртків.
У ці роки почала формуватись плеяда педагогів - позашкільників натуралістичного профілю:
- у 50-х роках минулого століття станцією завідувала Лисанська Ефроїда Яківна, яка започаткувала багато  добрих справ котрі діють і в наші часи: обласний табір «Юннат», організація учнівського дослідництва, виставки досягнень юннатів;
- з 1958 по 1990 р.р. на станції юннатів працювала  Чернявська Зинаїда Василівна. Від керівника гуртків, методиста, до заступника директора на всіх посадах вона була віддана улюбленій справі, наставником молодих педагогів, вмілим організатором юннатівських починань;
- з 1960 по 1962 рік очолювала станцію юннатів Басенко Марія Іванівна;
- з 1964 по 1966р.р - Пінькова Майя Тимофіївна;
- з 1966 по 1981 рік директором станції юних натуралістів успішно працювала Редкун Клавдія Никифорівна. Вона - ініціатор та організатор найбільш цікавих і корисних  природоохоронних справ на Херсонщині і в Україні;
- з 1981 року заклад очолив Біднина Анатолій Петрович - педагог та агроном за фахом, за комсомольською путівкою піднімав цілину у Казахстані;
  - з 19 грудня 1995 по 2003 рік директором станції працювала Ухова    Олена Павлівна. Під її керівництвом розпочинає свою роботу хіміко-біологічне відділення Малої академії наук України в Херсонській області. Успішно працює в комунальному закладі «Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ради Наукове товариство учнів «Юннат»;
- з 2003 року по 2015 рік Центром керувала Палічева Галина Віталіївна, Цей етап розвитку закладу відзначено європейським вибором України та направлено на стійкій розвиток та екологізацію позашкільної діяльності учнівської молоді області.
             Традиції  бережливого ставлення до живої природи, доброти, дбайливості, працелюбності, потреби робити світ  квітучим проходять скрізь роки і де б не знаходився заклад, там завжди панували закони «Країни юннатів».
У 1965 році, в школах області створюються учнівські виробничі бригади. В 70-х роках юннатівський рух в області значно активізувався. Розпочали свою діяльність 546 юннатівських секцій, 278 загонів «зелених» та «голубих» патрулів, 78 сигнальних постів, 17 загонів по боротьбі з ерозією ґрунтів, шкільні лісництва.  У серпні  1976 року Херсонський обласний комітет ЛКСМУ нагородив Почесною грамотою Центр за активну природоохоронну роботу.
Із серпня 1987 року і до сьогоднішнього часу комунальний заклад «Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ради знаходиться за адресою м. Херсон вул. Чайковського буд. 236,  у колишньому приміщенні дитячого садка, площа якого – 300  кв.м., розмір земельної ділянки становить 0,3 га. На ній розміщена навчально-дослідна ділянка, яка має: польову, овочеву сівозміну,  колекційну, селекційно-генетичну ділянку, дендрарій, квітники, альпійську гірку. У 1989 році на честь 50 річчя юннатівського руху в Україні, закладено розарій, у якому квітують сорти: Глорія, Клементина,  Ясна Поляна, Супер Стар та ін.
У 1992 році споруджено  теплицю площею 60 кв.м.. Вагомий внесок у розквіт теплиці Центру зробила методист Біднина Ніна Тимофіївна. Завзята квітникарка, невтомна трудівниця, вона зібрала велику колекцію кімнатних рослин.
Рішенням  ХХ сесії Херсонської обласної Ради народних депутатів  від 25.10.2001 року обласна станція юних натуралістів реорганізована в Херсонський обласний Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді.
Продовжуючи  практику використання проектних технологій, педагоги  виконали інноваційний проект «Екологізація  натуралістичної освіти на базі природно-заповідного фонду регіонального рівня» (2010-2014 роки). Цей проект надав можливість реалізувати безцінний потенціал природно-заповідного фонду Херсонщини у співпраці з вченими Біосферного заповідника «Асканія-Нова», Чорноморського біосферного заповідника і Національного природного парку  «Олешківські піски».  Отриманий досвід надав можливість  проведення  під керівництвом Академії педагогічних наук України дослідно-експериментальної роботи  Всеукраїнського рівня, за темою «Екологізація дослідницької діяльності учнівської молоді у взаємодії позашкільного навчального закладу із об’єктами природно-заповідного фонду» на 2014-2018 роки (наказ Міністерства освіти і науки України від 13.05.2014 року). Науковий керівник педагогічного експерименту -  Пустовіт Н.А., завідувач лабораторії екологічного виховання Інституту проблем виховання Національної академії педагогічних наук України, старший науковий співробітник, кандидат педагогічних наук.
У 2010 році за впровадження проектної системи навчально-виховної роботи по підсумкам виставки «Інноватика освіти України», організованою Академією педагогічних наук, Центр нагороджено бронзовою медаллю у номінації  «Інновації у позашкільних закладах освіти».
Від того, що зроблено власними руками з душею та фантазією завжди  випромінюється позитивна аура, так Музей хліба створений у 2004 році з ініціативи Короткої Тетяни Олександрівни, заступника директора з навчально-виховної роботи,  не припадає музейним пилом, а постійно поновлюється новими експонатами, поробками.  «Основна цінність нашого музею у поєднанні історії хліба, хліборобських народних традицій,   з історію  приходу хліба з поля до нашого столу», -  ось про що розповідають юннати та педагоги відвідувачам – учням Херсонської області.
За останні три роки налагоджені зв’язки з закладами вищої освіти, установами природно-заповідного фонду, екологічними громадськими організаціями області, підписано 24 Угоди про спільну діяльність. Тісно співпрацюємо з комунальним вищим навчальним закладом «Херсонська академія неперервної освіти» Херсонської обласної ради в напрямку підвищення фахового рівня екологічної освіти педагогів області.  З 2004 року успішно працює започаткована закладом обласна координаційно-методична рада з екологічної освіти і виховання учнівської молоді, яка визначає стратегію розвитку екологічної освіти в області, координує діяльність: Голопристанської, Білозерської, Генічеської, Новотроїцької районних станцій юних натуралістів; Каховської міської станцій юних натуралістів та Станції юних натуралістів Новокаховської міської ради.
Колектив Центру  презентував свої методичні здобутки директорам еколого-натуралістичних центрів України на Всеукраїнського семінару-практикуму «Світ творчості», що відбувся  у червні 2015 року.
За результатами інноваційної діяльності у 2014 та 2017 роках Центр став переможцем Всеукраїнського відкритого рейтингу якості позашкільної освіти «Золота когорта позашкільників».
Зустрічаючи 90 річчя юннатівського руху у Україні та 70 річчя на Херсонщині, осмислюючи пройдений шлях розуміємо, що принципи,  закладені юннатами на початку двадцятого століття, актуальні і  в наші часи: доброта, відповідальність, дбайливість, патріотизм. Юннати Центру, одними з перших в області, включились у підтримку воїнів АТО, патріотів та захисників України. Зроблені дитячими руками та відіслані у зону воєнних дій: обереги та листи воїнам. Активно підтримують педагоги та вихованці Центру добровольців батальйону «Херсон».
Ми вдячні всім колишнім директорам, працівникам станції юннатів за тепло і взаєморозуміння, надійність у роботі, за великий і безцінний досвід, за все те добре, чому ви нас всіх навчили.
Сподіваємося на те, що юннатівський вогник буде горіти і далі, зігріваючи  душу і серця тих, хто з гордістю носить ім’я «Юннат».
 

В снах доволі налітавшись, місто гасить чари ночі
І на березі крутому умивається Дніпром.
Верболози наслухають, як тролейбуси шурхочуть,
На околиці тополі б'ють світанкові чолом. .
                                                                                    Микола Братан

Директор закладу                                                   Ельвіра Вітренко

 


 

Сайт Управління освіти і науки Херсонської обласної державної адміністрації