Новини
19.04.2022
Підведені підсумки обласної акції "Допоможемо зимуючим птахам 2022" З підсумковим наказом можна ознайомитися за посиланням:   https://junnat.kherson.ua/opomozhemo-zimuyuchim-ptaham-2022.htm
15.03.2022
Нарада КЗ «ЦЕНТУМ» ХОР 15 березня 2022 року відбулася нарада співробітників комунального закладу «Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ...

Відкрите
заняття гуртка
"Юні овочівники"
Херсонського обласного Центру
еколого-натуралістичної
творчості учнівської молоді

 


Керівник: Хижняк О.О.

 

 

 

 


Тема заняття: Узагальнення знань про овочеві культури.
Розсадний спосіб вирощування овочевих культур. Його мета і
способи

Мета: Узагальнити і розширити знання учнів про овочеві культури (корнеплідні, цибулинні, зелені), дати поняття про розсадний спосіб вирощування овочів, його мету, способи вирощування розсади, розвивати логічне та аналітичне мислення, вміння працювати індивідуально та в групах, виховувати цікавість до біології та овочівництва, повагу до землі та людей, що на ній працюють.

Обладнання і матеріали: таблиці, карти, схеми, 2 мікроскопи, скельця, склянка, піпетка, картки із завданням для 3 груп, колекція насіння, хустка, цибуля, часник, кріп, петрушка, карта для "Поля чудес".

Завдання заняття:
1. Узагальнити і розширити знання про овочеві культури
2. Вивчити розсадний спосіб вирощування овочів

Хід заняття

І. 1. Повідомлення теми, мети, завдань заняття.

ІІ. 1. Бесіда із проблемними запитаннями:
- Які овочеві культури ми з вами вивчили?
(коренеплідні, цибулинні, зелені овочеві культури)
- Яка між ними різниця?
(розвісити на дошці окремо їх фотографії, а селеру посередині)
- Проблема: чому селеру я розмістила окремо?
(бо це і листкова і коренеплідна овочева культура)
- Які ви знаєте зелені овочеві культури?
- Де утворюються поживні речовини у рослин?
- Із яких речовин?
- Як називається цей процес? (фотосинтез)
- Із яких речовин у рослині утворюються органічні речовини?
СО2 + вода
вуглекислий
газ енергія
сонця
світла
органічні речовини
О2 (кисень)
2. Гра "Хто зайвий і чому?"
1). Листова гірчиця, троянда, салат, шпинат.
2). Морква, буряк, селера, редиска, кріп.
Уявімо, що ви вчені.
3. Робота в дослідницьких лабораторіях по 3 учні:

І група (1-2 учні) - "Науковці-дослідники"
Робота з мікроскопом:
Приготувати препарат (шкірочки цибулі і зеленого листка) і продемонструвати всім учням (щоб всі пройшли і подивилися в мікроскоп). Чим відрізняються клітини шкірочки цибулі і листка?
- Що відбувається у зелених листочках? (фотосинтез)
- Демонстрація препаратів шкірочки луски цибулі і зеленого листка цибулі. Чим вони відрізняються? (хлоропласти є тільки в зелених листках)

ІІ група – "Агрономи"
Господиня планує на городі площею 1-2 сотки посадити такі культури: картоплю, помідори, огірки, капусту, буряки, редиску, цибулю на зелень і полуниці.
Що і коли потрібно висаджувати?
Відповіді:
Полуницю – восени, та де добре освітлюється (і затишок якщо є)
Цибулю на зелень, петрушку – можна сіяти теж восени (на зиму).
Навесні найраніше висівають: редиску, петрушку, буряк, картопля, капуста (насінням) – огірки і помідори.
Картоплю і помідори не бажано садити поряд, бо у них однакові шкідники (колорадський жук) і хвороби.

ІІІ група – "Фітотерапевти"
(їм надається папка з матеріалами про овочеві культури)
Ви знаєте лікарські властивості овочевих культур?
1. Часник
- ним в Стародавньому Єгипті лікували всі хвороби – від нежиті до зубного болю, навіть чуми.
- зараз при парадонтозі – потерти часником ясна, або накладати аплікацію кашки часнику.
- біля ліжка – дітям вішають часник.
2. Цибуля
- багата на вітаміни, фітонциди вбивають мікроби, навіть такі як:
туберкульозну та дизентерійну паличку,
бацилу черевного тифу,
гнійні рани перестають гноїтися.
3. Петрушка – це маленька аптека:
- коріння – лікує хвору печінку;
- листя – має каротин, вітамін Є – необхідний для роботи м’язів.
4. Насіння кропу
- коли хворе серце чи жовчний міхур вживають ліки з насіння кропу.

4. Гра "Відгадай за запахом"
Використовуючи свої органи чуття (нюху), вгадайте, що це за рослини. (кріп, петрушка, цибуля, апельсин, часник).


5. Екологічна задача
Мама посадила цікаву рослину вдома.
Вона взяла горщик, набрала ґрунту і посадила насіння кімнатного помідора "Чері" (з маленькими червоними ягодами). Ми поливали землю і через 10 днів з’явилися сходи. Мама поставила горщик зверху на шафі в кухні. Поливала, підживлювала, доглядала. Через 2 місяці з’явилися перші плоди, але їх чомусь було дуже мало, а стебла були довгі і витягнуті до вікна. Чому?
(мало світла і стебла тягнуться до світла, і може висока температура в кухні)

5а. Гра "Поле чудес"
Розгадати кросворд про коренеплоди, цибулинні, зелені овочі.
Лиш весна землі торкає –
Враз на грядці проростає

Так і проситься у горщик
Щоб зелений вийшов борщик.
(Щавель)

У кожній господі
Стала у пригоді.

Та хто роздягає
Сльози проливає.
(Цибуля)

Сидить панна у світлиці
Молода, червонолиця.

Хто до неї завітає
Вітамінами вгощає.
(Морква)
6. Практична робота
Визначте, насіння яких рослин ви отримали?
Запишіть назви рослин в зошит.
На яку глибину (на вашу думки) треба садити це насіння? Чому?

7. Визначте, хто написав ці "Поради городникам": Незнайка чи Знайка?
1). Яскравого сонячного дня (спекотного) обприскуйте листя рослин – це їх освіжить і змиє пил!
2). Грунт розпушувати (рихлити) не можна! Можна пошкодити корені.
3). Знищуйте дощових черв’яків, що живуть у ґрунті, вони підгризають корені рослин; приваблюйте кротів, вони сприяють насиченню ґрунту повітрям.

ІІІ. Як, якими способами ми можемо садити рослини навесні на ділянці? (наприклад помідори)
1. – Що таке розсада? Як ви розумієте?
- Де і коли вирощують розсаду?
- Навіщо вирощують розсаду? Що це дає людині?
Способи вирощування розсади (демонстрація, таблиці)
- у грунт у теплиці посіяти насіння
- у горщики із сумішшю піску, ґрунту, перегною
- у торф'яні кубики
- поліетиленові мішечки (без дна)
- шкарлупки яйця (демонстрація)
- Які переваги горщечкової розсади? (цілі, не пошкоджені корінці)

2. Практична робота у теплиці та на навчально-дослідній земельній ділянці:
І. Інструктаж з безпеки життєдіяльності учнів.
ІІ. Робота групами:
1 група – Розпушити грунт на НДЗД. Нарізати неглибокі борозди для висаджування розсади;
2 група – У теплиці викопати розсаду з грунту і обережно у відрах перенести її на НДЗД;
3 група – Нарізати сапою глибокі борозни і висадити розсаду у грунт;
4 група – Полити розсаду (поливати на саму рослину, а грунт біля неї у рівчачку).

3. Підсумок:
1). Завдання виконали? (перелічити їх)
2). Що нового дізналися?
3). Що вас зацікавило (сподобалось)?