Новини
19.04.2022
Підведені підсумки обласної акції "Допоможемо зимуючим птахам 2022" З підсумковим наказом можна ознайомитися за посиланням:   https://junnat.kherson.ua/opomozhemo-zimuyuchim-ptaham-2022.htm
15.03.2022
Нарада КЗ «ЦЕНТУМ» ХОР 15 березня 2022 року відбулася нарада співробітників комунального закладу «Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ...
Регіональні СЮН > Новотроїцька райСЮН > Новотроїцькі юннати в пошуку


Т.В. Роль, директор Новотроїцької районної станції юних натуралістів
Новотроїцькі юннати в пошуку

Новотроїцька районна станція юних натуралістів була створена у жовтні 1986 року. Директором призначена Роль Тетяна Вікторівна, яка працює до цього часу. Було організовано роботу 20 гуртків, в яких займалися 300 учнів. Перші керівники гуртків:
Устіна Майя Максимівна,
Потінг Валентина Максимівна,
Кононова Валентина Василівна,
Зозуля Олексій Іванович,
Колько Валентина Семенівна.
У 26 школах району працювало 30 гуртків натуралістичного профілю, на базі Зеленівської, Воскресенської, Новомихайлівської, Громівської, Сиваської №1, Чкалівської, Василівської середніх шкіл працювали мікроферми, де вирощували свиней, курей, кролів. У Чкалівській, Новотроїцькій, Сиваській школах були теплиці. Для старшокласників працювали виробничі бригади. У Громівській, Сиваській №1, Сивашівській школах вони були стаціонарними на базі колгоспів ім. Леніна, ім. Паризької комуни, радгоспу «Червоний Сиваш». Дані виробничі бригади були кращими в районі, області. З ініціативи районної станції юннатів, у кожній школі проводилась велика робота по вирощуванню сільськогосподарської продукції для шкільних їдалень, що сприяло здешевленню харчування дітей. Проводились зльоти трудових об'єднань школярів, де кращі нагороджувались Почесними грамотами, подарунками. Велику підтримку у цих починаннях СЮН отримувала від Героїв Соціалістичної Праці Сторчака В.М., Вознюк Л.П.
У 1996-1997 році, згідно розпорядження голови райдержадміністрації №286 від 6.05.97 р. було скорочено штати, фінансування позашкільних закладів на 50%, відмінено доплату вчителям за гурткову роботу, за НДЗД. Станцію переведено у нову, але примітивну, пристосовану будівлю. Багато добрих справ було покинуто із-за відсутності кадрів та коштів у районі. У цей період станція взяла курс на вивчення природи своєї місцевості, екологічне виховання учнів через їх участь у Всеукраїнських і обласних конкурсах, акціях.
За законодавством України на станції працюють 5 працівників, в тому числі – 1 сумісник. З вищою ( фаховою) педагогічною освітою- 4, середньо-спеціальною педагогічною- 1.
На протязі 10 років на станції відсутня плинність кадрів, стаж працівників становить:
від 5 до10 років – 2 чол.
10-20 років – 1 чол.
більше 20 років – 2 чол.

Створена педагогічна рада, яка працює за визначеним планом згідно Положення про позашкільний заклад.
На принципах демократизму створена Рада гуртківців. У кожному гуртку обрано старосту та його замісника. Станція має свій девіз. Гуманізація навчально-виховного процесу здійснюєтьтся на основі етнопедагогіки.
На станції створено та працюють 18 гуртків, якими охоплено 230 учнів. Набір гуртківців згідно Закону України здійснюється згідно заяв батьків. Для задоволення потреб дітей у розвитку творчих інтересів проводиться анкетування, створюються ті гуртки, які найбільше цікавлять учнів, у школах вивішуються об'яви, із дирекцією заключається угода про роботу гуртків.
Педколектив працює над впровадженням інноваційних форм і методів освітньої позашкільної діяльності. Керівники гуртків приймали участь у апробації програм гуртків на обласному рівні.
Роль Т.В – "Юні фенологи".
Потінг В.М. – "Орнітологи".
Апробована програма гуртка «Знатоки» для молодших школярів (керівник Степанова І.В. із Новотроїцької ЗОШ №1 стала переможцем обласного етапу Всеукраїнського конкурсу навчальних програм і направлена для участі у Всеукраїнському конкурсі до м. Києва).
Однією із нових форм є робота екологічної вітальні на базі станції юннатів, на яку запрошуються в канікулярні дні діти-сироти школи-інтернату, кращі квітникарі села, лікарі, ветерани війни та праці, народний ансамбль «Вечорниці» - носій народних традицій та обрядів села, гуртківці минулих років.
З 2004 по 2007 рік районна СЮН та ЕНЦ УМ Республіки Крим створили новий спільний проект «Флора України». В рамках проекту гуртківці приймали участь у спільних експедиціях по вивченню природних об'єктів «золотої стежини» до гори Чотир-Даг, взяли участь у операції «Ковила – окраса Таврійського степу».
Конкурсна робота Савви Віри на дану тему отримала Подяку Депутата Верховної Ради Демьохіна в рамках конкурсу «Херсонщина спілкується зі світом».
Організаційно-координаційна та методична робота СЮН направлена на участь школярів району у екологічних конкурсах, акціях, традиційних свят, роботу гуртків натуралістичного профілю. Розроблено методичні матеріали, Положення конкурсів, Положення про НДЗД шкіл, які отримали школи на семінарах та методоб'єднаннях вчителів біології.
Станція юннатів є координаційно-методичним центром
по організації та участі школярів району у Всеукраїнських та обласних конкурсах.
Працівники станції юннатів разом із РМК проводять семінари з питань організації екологічної освіти і виховання школярів, участі у природоохоронній роботі, організації роботи гуртків, екологічних об'єднань.

Юннати шкіл району усіма можливими засобами вивчають рідний край, його природу. Станція з 2005 року започаткувала проведення регіонального конкурсу «Ковила - окраса Таврійського степу» разом із ЕНУ Республіки Крим та районами області.
За роботу по вивченню представників Червоної Книги району, для доповнення та перевидання Червоної Книги України відзначена Подячним Листом Міністерства Заповідної справи України.
Юннатами піднімаються актуальні питання про збереження та вивчення території солончакового поду, де проростають тюльпани Шренка, скіфські,рястка Гуссона, 6 видів ковили.
Вивчення галофітів стало об'єктом уваги Інституту ботаніки ім.Холодного та Держкомітету Екобезпеки в області.
З 2003 року, в рамках секції «Ліси для нащадків» учні збирають насіння гледичії, каштанів, акації білої для Держлісгоспу, що потім використовується для озеленення лісових смуг.
Станція – одна в області ввійшла у Міжнародний реєстр учасників Освітньої програми «Лелека», в якій приймають участь 8 шкільних осередків, 36 учнів.
В Таврійських степах створено 6 екологічних стежин, які зареєстровано та паспортизовано. Вони є доказом дбайливого ставлення дітей до чудових перлин Таврійського краю: Азово-Сиваського заповідника ( Василівська ЗОШ), солоного озера Сиваш ( Сергіївська ЗОШ), насаджень часів Фальц-Фейна, башні (Чкалівська ЗОШ), солончакового поду ( станція юннатів).
Колектив станції продовжує традиції минулих поколінь і накопичує досвід різноманітних форм і методів роботи з школярами.