Новини
19.04.2022
Підведені підсумки обласної акції "Допоможемо зимуючим птахам 2022" З підсумковим наказом можна ознайомитися за посиланням:   https://junnat.kherson.ua/opomozhemo-zimuyuchim-ptaham-2022.htm
15.03.2022
Нарада КЗ «ЦЕНТУМ» ХОР 15 березня 2022 року відбулася нарада співробітників комунального закладу «Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ...
Головна > Обласний онлайн-семінар 2017 > Методичні матеріали КЗ "ЦЕНТУМ" ХОР > Методичні рекомендації щодо участі у конкурсі "Джерело творчості"

Підготовка та участь у Всеукраїнському конкурсі педагогічної майстерності «Джерело творчості» у номінації «Керівник екологічного гуртка»
Всеукраїнський конкурс майстерності педагогічних працівників позашкільних  навчальних закладів "Джерело творчості" проводиться з 2005 року щорічно за наступними номінаціями: керівник гуртка, методист, заступник директора, директор, педагог-організатор, художній керівник та за  напрямами позашкільної освіти: науково-технічний, художньо-естетичний,  військово-патріотичний,  соціально-реабілітаційний, туристсько-краєзнавчий, еколого-натуралістичний.
Положення про конкурс затверджено наказом Міністерства освіти і науки України від 23 червня 2005 року № 679/10959  розміщено у публічному доступі на офіційному веб-порталі Верховної ради України.
Метою  Конкурсу є підтримки  творчої  педагогічної  діяльності   працівників   позашкільних   навчальних  закладів,   популяризації   педагогічних   здобутків,   підвищення  майстерності педагогів та їх ролі у  виконанні  основних  завдань,  покладених  на  позашкільні навчальні заклади Законом України «Про  позашкільну освіту».
У 2015-2016 навчальному році конкурс проходив у номінації «Керівник гуртка» за напрямом «Еколого-натуралістичний» відповідно наказу Міністерства освіти і науки України від 14.09.2015 року № 925. В наказі були зазначені строки проведення конкурсу у три етапи: І етап (міський) – жовтень-грудень, ІІ (обласний) – січень-лютий, ІІІ (в 2 тури: заочно-очний) – березень – червень. І тур ІІІ етапу  - заочний, відбірковий – протягом березня, квітня; ІІ тур ІІІ етапу  - очний – травень-вересень. У подальшому під час засідання оргкомітету конкурсу (протокол засідання № 2 від 14.04.2016 року) було змінено строки проведення ІІ туру ІІІ етапу на жовтень місяць.
Методичні рекомендації щодо складання конкурсних матеріалів представив Інститут модернізації змісту освіти (лист від 20.10. 2015 року № 2.1/10-573). Відповідальна особа  - Волик Іван Анатолійович, завідуючий сектором мистецтв і ремесел відділу неформальної та інформальної освіти дітей. Конкурсні матеріали складаються з 3 частин: 1. Презентація власного досвіду; 2. Відеозапис 2 гурткових занять та 1 масового заходу, тривалістю до 30 хвилин; 3. Портфоліо. В рекомендаціях зазначалось, що презентації досвіду можуть бути за наступними категоріями: «Я педагог-дослідник», «Я – вихователь», «Я  творча особистість», «Я - методист» тощо. Для побудови власної презентації досвіду роботи я обрала категорію «Я – педагог-дослідник».
Першим етапом підготовки був збір усього наявного конкурсного матеріалу. Портфоліо складалось наступним чином:
1. Титульний аркуш, зміст, заявка на участь з власним підписом за встановленою формою.
2. Загальні відомості про учасника, характеристика його професійної педагогічної діяльності, фото (портрет, жанр). Рекомендований формат збереження фотографій jpeg.
Характеристика професійної педагогічної діяльності складається за підписом директора навчального закладу. Фото у вертикальній орієнтації з зазначенням ПІБ, посади та місце роботи.
3. Анотація власного досвіду, де зазначалось педагогічне кредо, провідна ідея, мета, новизна, практична значущість та гурток, в якому реалізується.
КЗ «ЦЕНТУМ» ХОР є дослідно-експериментальним закладом всеукраїнського рівня з травня 2014 року за темою «Екологізація дослідницької діяльності учнівської молоді у взаємодії позашкільного навчального закладу з об’єктами природно-заповідного фонду» на базі комунального закладу «Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ради. Тому висвітлювався досвід формування екологічної свідомості учнівської молоді та методика формування понять.
4. Характеристика досвіду за інноваційним потенціалом.
У цьому розділі необхідно вказати тип інноваційного досвіду (зазначається у положенні конкурсу), актуальність досвіду, методи та форми роботи, а саме формування екологічної свідомості у дітей молодшого шкільного віку, створення робочих зошитів для занять гуртка, формування понять методом інтелектуальних карт, робота в рамках дослідно-експериментальної роботи, репрезентативність досвіду та загальні висновки.
Всі інші матеріали виносились у додатки.
5.  Додатки з розділу характеристика досвіду за інноваційним потенціалом.
6. Відомості про результативність педагогічної діяльності з додатковими матеріалами (грамотами, дипломами, сертифікатами, відгуками про роботу).
Грамоти, дипломи, подяки, сертифікати розміщувались у зростанні часового порядку учасника конкурсу та вихованців гуртка. Відгуки поміщувались у конкурсну папку у оригіналі, це відгуки від батьків, громадських організацій, управління освіти і науки ХОДА, співробітників ВНЗ. Результати роботи представлялись за останні 5 років.
7. Розробки двох занять та одного масового заходу з повним дидактичним забезпеченням.
Конспекти занять мали містити всю структуру заняття: тема, мета, матеріали та обладнання, методи, розподілення часу для кожного етапу, список використаних джерел. Конспекти занять мали бути представлені з одного розділу навчальної програми.
8. Відеозапис 2 занять, масового заходу (до 30 хвилин).
Заняття проводилось одне на базі школи, інше на базі Центру. Відео зйомка проводилась на звичайний фотоапарат з розміром флешки 8 ГБ. Обиралось найбільш вдале місце для камери, де вона й розташовувалась усе заняття. Після завершення заняття отримувалось 4-6 відеороликів, які потім обрізались, зшивались та монтувались з накладання музики в один відеоролик. Комп’ютерна обробка здійснювалась за допомогою програм XMedia Recode, Microsoft Power Point, Microsoft Movie Maker.
9. Список друкованих праць, публікації в мережі Інтернет (із зазначенням Інтернет ресурсу) та скан-копії статей (до 5-ти).
10. Навчальну програму, за якою працює гурток. У разі використання навчальної програми з грифом МОН України зазначається тільки її назва та автори.
Після складання матеріалів конкурс створювалась комп’ютерна презентація.
Оскільки організація, де я працюю відноситься до обласного рівня, у міському етапі я не приймала участь. Обласний етап відбувся у лютому місяці на базі КВНЗ «ХАНО» ХОР у вигляді презентації власного досвіду з використанням презентації, демонстрації запису відео заняття з його аналізом. Для визначення порядку виступу проводилось жеребкування. Виступ тривав 10 хвилин. Після нього відбувалась дискусія за виступом. Переможці визначались за сумою набраних балів.
Для І туру (заочного) ІІІ етапу необхідно було направити до 14  березня до Інституту модернізації змісту освіти заявку за підписом начальника управління освіти і науки ХОДА. Заявку відправляли Новою Поштою кур’єром з врученням адресату – Волику Івану Анатолійовичу. І розмістити конкурсні матеріали у вигляді електронного портфоліо, використовуючи сервіс Google-Диск. Для цього необхідно мати акаунт б то зареєструвати пошту gmail.com. Інструкція, щодо розміщення файлів додавались в листі ІМЗО щодо методичних рекомендацій. Після розміщення матеріалів, потрібно було зробити публічний доступ до файлів та скопіювати посилання на нього та відправити н електронну пошту Волика І.А.
Відповідно наказу Міністерства освіти і науки від 20 липня 2016 року № 861 «Про підсумки першого (заочного) туру та проведення другого (очного) туру 3-го етапу Всеукраїнського конкурсу майстерності педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів «Джерело творчості» 21-23 вересня 2016 року проводився очний заключний ІІІ тур конкурсу. Окремо надійшов лист-виклик ІМЗО, де зазначалось місце проведення, вартість проживання і найголовніше, що Інститут не забезпечує матеріалами та обладнанням для проведення фрагменту заняття другого (очного) туру 3-го етапу Всеукраїнського конкурсу «Джерело творчості». Також до 1 вересня потрібно було надати інформацію про тему заняття та вікову категорію дітей учасників заняття.
Для проведення фрагменту заняття відводилось 20 хв. Хоча за положенням дається 30 хв. Тому необхідно було докорінно змінювати зміст заняття.
Очний етап складався з 3 днів: 1 – відкриття, 2 – захист, 3 – нагородження. Усі учасники в 1 день реєструвались, отримали результати жеребкування з номером виступу та бейджики-учасників конкурсу.
Заняття проводилось за темою «Зв'язок між тваринним та рослинним світом. Ланцюги живлення. Причини, що їх порушують» з використанням програм Microsoft Power Point для створення мультимедійної презентації та Cmap Tools для формування понять методом інтелектуальних карт. Оскільки часу було відведено мало етапи створення інтелектуальної карти були записані за допомогою програми «Екранна камера» та вставленні у мультимедійну презентацію. Як зазначалось раніше, ІМЗО не забезпечує матеріалами та обладнанням до заняття. Тому ноутбук, таблиці, тварини везлись з міста Херсону. Роздруковані 8 екземплярів конспекту заняття для кожного члену журі. ІМЗО забезпечило базу проведення (ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 м. Києва) та учасників заняття – дітей.
Проживали ми на базі НЕНЦ і до школи доїжджали самостійно. Проведення занять учасниками конкурсу вибудовувалось таким чином – 5 хв. підготовка до заняття, 20 хв. проведення заняття. Якщо учасник конкурсу не вкладався у час, його зупиняли. Заняття учасником конкурсу проводилось без роздрукованого конспекту заняття. Заняття оцінювало журю у складі 7 чоловік. Головною проблемою було у термін 20 хв. помістити форми та методи роботи, розкрити зміст зняття.
Усі учасники конкурсу дуже нервували. Для підтримки з ними приїжджали представники КВНЗ «ХАНО», методисти закладів.
Умови проведення були не дуже зручні. Усі учасники чекали своєї черги в фойє школи, де не було опалення.
Нагородження проводилось на базі Міністерства освіти і науки в актовому залі. На урочистому нагородженні були присутні заступник міністра освіти і науки України, директор Інституту модернізації змісту освіти, головний редактор видавництва «Шкільний світ», директор Малої академії наук, заступник директора Національного еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді.