Н.Р.Петрова, директор Новокаховської міської станції юних натуралістів
Юні дослідники Нової Каховки
Рішенням Новокаховської міської Ради народних депутатів №404/22 від 18 листопада 1986р. відкрита Станція юних натуралістів, позашкільний заклад еколого-натуралістичного профілю.
Безпосереднім ініціатором та організатором створення СЮН була завідувачка міським відділом освіти Клєц В.О.. Її зусиллями вирішена проблема приміщення та навчально-дослідної ділянки для СЮН. Завод - радгосп "Таврія" надав будинок за адресою вул. Миру,7 з присадибною ділянкою 0,15га. Згідно Положення про СЮН, Райською сільською радою виділена земельна ділянка на території с. Основа площею 2га.
Виконуючою обов’язки директора СЮН було призначено Оленєву Г. Ф..
У жовтні 1987р. СЮН очолила Боровинська Іда Захарівна.
Першими керівниками гуртків були: Сєлєнцова Т.А., Чубко М.І., Мельніков Ю.М..
Влітку 1986р. заквітували перші квіти – різнокольорові однорічні жоржини. В 1987-1988р. присадибна ділянка була освоєна: прокладені залізобетонні доріжки, завезено 12т. органічних добрив, 200кг. мінеральних, 4т. виноградної вижимки; оформлені клумби, рабатки, висаджено більше 25 видів квітів.
В першому навчальному році (1987-1988р.) відкрито 37гуртків за 12 профілями, які відвідували 555дітей.
У грудні 1987р. станція нагороджена Почесною грамотою ЦКВЛКСМ України, МОН України за перемогу в республіканській естафеті "За ленінське відношення до природи".
В 1988р. розпочалося освоєння навчально-дослідної ділянки на площі 2га: завезено 100т. органічних добрив, висаджено біля 200 саджанців плодових дерев, більше 300 кущів малини, суниці, які завозились з Мелітопольського питомнику та Криму.
Діти із задоволенням та інтересом відвідують гуртки , в 1990р. на СЮН 912 гуртківців, 62 гуртки за 15 профілями.
В 1994р. станцію очолив Романець Олександр Миколайович.
1994р.є трагічним для СЮН – розграбована земельна ділянка (2га), знищені
саджанці, приміщення відрізане від центрального опалення.
З призначенням директором СЮН у 1995р. Калініної А.В. зявляється новий еколого-естетичний напрямок у роботі станції натуралістів. Великий внесок у цю справу внесли керівники гуртків Карамушко З.П., Слєпініна Г.Ю., Пушкарьова Г.І., Петрова Н.Р..
З 2000р. заклад очолює Петрова Н.Р. Зявляється новий еколого-пропагандистський напрямок: відкритий новий профіль гуртків "Екологічний театр"(перший керівник Тюкалова О.Ю.), успішно розвивається еколого-естетичний.
Роботи вихованців експонуються на виставці досягнень в Києві "Нова Каховка- перлина Таврії", відбулись 2 персональні виставки в картинній галереї.
Юннати працюють над практично-теоретичною проблемою "Збільшення складу рослинних спільнот Дніпровської заплави" та виграють грант Міністерства с/г і риболовства Королівства Нідерланди. На виграні кошти випущено путівник "Древесно-кустарниковая растительность парка им. С.М.Фалдзинского"; висаджено 80 саджанців кизилу, унабі, хурми віргінської.
Станція юних натуралістів у 2003-2004н.р. та 2005-2006н.р. - переможець в номінації "Кращий позашкільний заклад міста"
В 2008р., в зв"язку з передачею приміщення СЮН церкві, було знищено прекрасну квітково-декоративну ділянку станції натуралістів – одне із самих квітучих куточків с.Основи. Станції юннатів виділені 2 приміщення в ЗОШ №6 та невеличка пришкільна ділянка.
В 2008-2009н.р. на СЮН відновлений живий куточок, в якому поселяються декоративні кролі, щурі, морська свинка, миші-піщанки, хом"ячки, папужки.
Оформлена постійно діюча виставка дитячих робіт, приведена в порядок навчально-дослідна ділянка.
Боровинська Іда Захарівна народилась 22 березня 1937р. в Росії. В 1959р. поступила в Гродненський сільськогосподарський інститут, який успішно закінчила в 1965р. за спеціальністю вчений-агроном.
Їй завжди хотілося працювати з рослинами, але в силу сімейних обставин не завжди була така можливість.
З 1960р. викладає біологію в Андрюшевській школі Щучинського р-ну, Гродненської області (Білоруська РСР). Всю свою любов до землі , оточуючої природи вона все життя передає дітям.
В 1971р. переїжджає до Херсонської області. З 1972 по 1975р. очолює Нижньосірогізьку станцію юних натуралістів.
В 1987р. призначена директором Новокаховської СЮН. Станція тільки створювалась, розпочалось освоєння навчально-дослідної ділянки площею 2га. Бажання сворити прекрасну базу для практичної дослідницької роботи було настільки великим, що Іда Захарівна пішки ходила в с.Сергіївку, Цукури, Калинівку, щоб придбати органічні добрива. І мета була досягнута. В 1988р. завезено 100 тонн добрив і навчально-дослідна ділянка була освоєна, створені всі відділи відповідно Положення .
Під керівництвом Боровинської І.З. станція юних натуралістів успішно працює та досягає результатів. У 1990 році Новокаховській СЮН присвоєно звання "Зразкова".
Боровинська І.З. приймає велику участь у природоохоронній діяльності міста. У 1989р. вона виступає ініціатором по збереженню р. Камєніхи, проводить велику роботу в цьому напрямку з учнями та населенням с.Корсунки.
З 1994 по 2010р. працює організатором еколого-натуралістичної роботи, багато уваги приділяє екологічному вихованню дітей шляхом залучення їх до участі у природоохоронних акціях та конкурсах.
Краснобородько Сергій Єгорович народився 01.01.1957р.
В 1981 році відмінно закінчив природничий факультет Херсонського державного педагогічного інституту ім. Н.К. Крупської за спеціальністю хімія та біологія. Любов до рідної природи, небайдужість до її проблем привела його до станції юних натуралістів. З 1987 року він працює керівником гуртків "Акваріумісти". В 1990 р. створює на СЮН перше в Херсонській обл. наукове товариство учнів "Джерельце", в якому гуртківці вивчають малопоширені та рідкісні рослини Херсонщини та культивують їх в умовах Нижньо -Дніпровських пісків. Це перспективні плодові дерева джіди – східної маслинки, зизифусу, понтійського глоду, дерену, віргінської хурми, садової горобини, актинідії аргути. Після проведених спостережень над аралією маньчжурською юннати озеленили нею свою пришкільну ділянку. Тепер під великими лапатими ялинами влітку можна милуватися справжніми "пальмами" аралієвих пагонів. З однорічних нових рослин можна відмітити марунку клейкоплоду та суничну з ягодами екзотичного смаку, смикавець їстівний – єгипетську чуфу, амарант – майбутній годівник людства; аїр – прибулець з Індії. На грядках дослідників СЮН зустрілися тропічний батат з коренеплодами понад 2 кг та північна ріпа, яка за умов таврійської осені дає добрий врожай. На черзі - досліди з інжиром, фундуком, великоплідними сортами малини та жимолості. Робота Краснобородька С.Є., як педагога, спрямована на здобуття власної компетентності його вихованців у обраних галузях наукових досліджень. Педагог вважає, що дослідницька робота виховує в учнів спостережливість, уміння намічати власні цілі й робити висновки. Краснобородько С.Є. вчить дітей творчому пошуку, вмінню застосовувати свої знання у практичній діяльності. Ще Аристотель казав, що процес пізнання починається з подиву. Природний матеріал має величезний евристичний потенціал, яким педагог намагається захопити своїх вихованців
*У 1993 році член НТУ "Джерельце" Медвєдєва Ірина стала переможцем Всеукраїнського зльоту юних садівників та виноградарів. Її робота "Лимонник китайський" зайняла І місце в конкурсі наукових робіт.
*У 1995 році Медвєдєва Ірина отримала І місце в обласному конкурсі наукових робіт МАН і прийняла участь у Всеукраїнському конкурсі у м.Полтаві, нагороджена Почесною грамотою УДЕНЦ
*У 1996 та 1997 році член НТУ "Джерельце" Муравицький Олександр на ІІ етапі конкурсу- дослідницьких робіт МАН (секція сільське господарство) нагороджений Дипломами ІІ та ІІІ ступенів обласного відділення МАН
*У 2003 році роботи Кирильчука Андрія "Вивчення рівня вмісту сполук міді у місцях зберігання промислових відходів та підземних водах м. Нова Каховка" та "Отримання різних молокоподібних продуктів із рослинної сировини" зайняли відповідно ІІ та І місця в обласному конкурсі наукових робіт ман, остання робота посіла призове ІІІ місце на Всеукраїнському етапі конкурсу.
*У 2006 році робота Єдігарової Альони "Досвід культивування та використання горобини домашньої в порівнянні з горобиною звичайною в грунтово-кліматичному регіоні м. Нової Каховки" посіла І місце в І етапі захисту наукових робіт.
*У 2007 році Євдокимова Валерія зайняла ІІІ місце у ІІ етапі Всеукраїнського конкурсу – захисту науково-дослідницьких робіт("Досвід культивування деяких сортів віргінської хурми в грунтово-кліматичних умовах Нижньо-Дніпровських пісків")
*У 2008 році робота Гожди Олександри "Культура ріпи у Херсонській області" посіла І місце у І етапі конкурсу-захисту дослідницьких робіт та отримала заохочувальну грамоту на обласному конкурсі.
*Яговенко Анастасія у 2010році стала переможцем Всеукраїнського конкурсу "Притулок моєї мрії"
Заняття в гуртках СЮН та особистий досвід і знання педагогів гуртків сприяли вибору майбутньої професії їх вихованців.
Ш Медведева Ірина закінчила біофак Кримського університету.
Ш Муравицький Олександр, Євдокимова Валерія – агрономічний факультет Херсонського АУ.
Ш Коваленко Вікторія, Михайлова Тетяна – біофак ХДУ.
Ш Кирильчук Андрій навчається на хімічному факультеті КПУ.
На СЮН працюють 36 гуртків за 12 профілями, в яких навчаються 500 дітей.
Освітній процес забезпечують 10 педагогів.
Педколектив працює на піднесення якісного рівня позашкільної освіти, впровадженням у практику роботи інноваційних педагогічних технологій нових методик навчання і виховання особистості дитини.