Новини
19.04.2022
Підведені підсумки обласної акції "Допоможемо зимуючим птахам 2022" З підсумковим наказом можна ознайомитися за посиланням:   https://junnat.kherson.ua/opomozhemo-zimuyuchim-ptaham-2022.htm
15.03.2022
Нарада КЗ «ЦЕНТУМ» ХОР 15 березня 2022 року відбулася нарада співробітників комунального закладу «Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ...
Регіональні СЮН > Голопристанська райСЮН > Юннатівський рух на Голопристанщині

В.В. Іващенко, директор Голопристанської районної станції юних натуралістів
Юннатівський рух на Голопристанщині

Юннатівський рух на Голопристанщині почався відразу ж у післявоєнні роки. Ентузіастом в цій справі була вчитель біології Голопристанської СШ №1 Бутенко Євдокія Василівна. Природоохоронна робота в основному мала практичну спрямованість, зокрема, з благоустрою шкільної території. Силами юннатів прилеглі до школи 1,2 га були перетворені в родючий і квітучий куточок природи. Закладено сад, виноградник. На навчально-дослідних ділянках вирощувались сільськогосподарські культури, проводилась дослідницька робота. Юннати неодноразово були учасниками ВДНГ у Москві.
У 1976 році була створена Голопристанська районна станція юних натуралістів. Починається все з однієї людини – директора Ольги Федорівни Древаль і одного робочого місця в методичному кабінеті районного відділу освіти. На базі шкіл району працює 11 гуртків. З перших днів станція стає центром натуралістичної та природоохоронної роботи в школах району. У цей період приділяється велика увага трудовому вихованню та професійній орієнтації на сільськогосподарські професії. Створюються та працюють ланки різних галузей тваринництва:
- майстрів машинного доїння,
- овочівників,
- механізаторів,
- лісівників.
Чимало випускників шкіл пов'язали свій професійний вибір з сільським господарством. Проводяться перші зльоти кращих учнівських виробничих бригад, шкільних лісництв, юних дослідників природи, на яких виступають науковці, Герої Соціалістичної праці, які передають свій досвід молодому поколінню. Далеко за межами області відома слава учнівської виробничої бригади Бехтерської середньої школи, наставником якої був двічі Герой соціалістичної праці Марко Андронович Брага. Станція та школи району беруть участь в Республіканському конкурсі "На кращу дослідницьку роботу з біології та сільського господарства". Гурток "Юні овочівники" на базі Новозбур’ївської ЗОШ №1 (керівник Колодій Любов Володимівна) неодноразово займає призові місця в районі, області та республіці. Навчально-дослідна ділянка цієї школи одна з кращих в області.
Подальшого розвитку набуває природоохоронний напрямок, як один з приоритетних в роботі станції. Учні залучаються до роботи "зелених" та "голубих " патрулів, "лісових дозорів". Проводяться місячники екології, виставки букетів квітів, трудові десанти, свята "День зустрічі птахів", "День зимуючих птахів" та інших.
В 1991 році поліпшується матеріальна база. Станція одержує приміщення міського дитячого садка із земельною ділянкою 23 сот. Для роботи гуртків обладнуються кабінети екології, "Юних друзів природи", лозоплетіння та квіткова оранжерея, в якій розміщуються понад 250 рослин 45 видів. Оформляються постійно діючи виставки робіт вихованців: "Природа очима дітей", "А квіти я буду малювати і малювати", "Довкілля моє неповторне". На станції оформлено куточок хліба "Хліб – усьому голова", де учні знайомляться з районованими сортами зернових культур, з історією хліба, значенням його в житті людини, важкою і почесною працею хлібороба, фермера, агронома. Куточок хліба став своєрідним центром виховної роботи та проведенням масових заходів. За високий рівень підготовки та представлення змістовних робіт в обласній виставці-конкурсі "Хліб – усьому голова" район посів І місце.
На сьогодні станція нараховує 31 гурток, якими охоплено 440 вихованців. Розширюється профільність гуртків: "Юні фермери", "Захоплююче лозоплетіння", "Українська народна вишивка", "Природа крізь призму англійської мови", "Природа і фантазія", "Юні акваріумісти". Протягом останніх трьох років спостерігається тенденція до збільшення оплачуваних гуртків в сільській місцевості, що становить 30% від загальної кількості.
Квітникарство одна з найулюбленіших галузей юннатівської роботи. На гуртках "Юні квітникарі" (керівник Гурська Світлана Юріївна) діти мають можливість займатися вирощуванням квітів, вчитися оформляти клумби. Керівник гуртків у процесі гурткової роботи підтримує та розвиває ці захоплення
Гуртківці беруть участь в обласних та Всеукраїнських акціях та конкурсах та мають неабиякі успіхи: в акції "Флора України – компас у зеленому світі" нагороджені Грамотою Міністерства освіти і науки, а керівник гуртка відзначена листом Подяки і нагороджена Почесною грамотою Міністерства освіти України.
Гуртки брали участь в обласному конкурсі "Квітникарів-аранжувальників" присвяченому 60-річюю Перемоги у Великій Вітчизняній війні, де визнані абсолютними переможцями. А в конкурсі до 65-річчя Перемоги зайняли призове місце.
На сьогодні важливо зацікавити дітей і привернути увагу до праці на землі. Риси творчої особистості найбільш ефективно формуються в процесі трудової та дослідницької діяльності. Прикладом можуть служити гуртки "Юні овочівники" (керівник Лубяна Наталія Олександрівна). Вихованці гуртка працюють в тісній співпраці з науковцями Інституту овочівництва та баштанництва. В рамках Всеукраїнського конкурсу "Юний селекціонер" за завданням вчених цього інституту проводилась дослідницька робота з різної тематики.
2005-2006 рр. Лубяна Катерина, учениця Голопристанської загальноосвітньої школи №1, вихованка гуртка "Юні фітонатуралісти" вивчала характер успадкування ознак у рослин F1 синінгії прекрасної. За результатами захисту роботи в м. Києві вихованка посіла І місце.
2009 р. Ахметзянова Інна проводила дослідження з колекційним матеріалом культури томатів придатних для комбайнового збирання. За підсумками трьох етапів конкурсу вона зайняла ІІІ місце.
А в 2010 р. Безугла Марія вивчала колекційний матеріал культури перцю солодкого для селекції нових жаростійких сортів. За результатами захисту роботи в м. Київ вихованка посіла І місце. Всі вони були нагороджені грамотами і дипломами Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді. Керівника гуртків нагороджено листом Подяки за науково-методичне та педагогічне керівництво дослідницькою роботою.
Із задоволенням юннати відвідують гурток "Захоплююче лозоплетіння" (керівник Павік Олена Валентинівна). Діти вивчають звичаї, традиції, секрети народної майстерності, вчаться технології виготовлення народних виробів. До роботи гуртка залучаються місцеві народні умільці з лозоплетіння, які діляться своїм досвідом з вихованцями. Захоплююче лозоплетіння – це острівець народного відродження, невмирущого таланту українського народу. Вироби експонуються на виставках різних рівнів. Кращі роботи відзначені грамотами і призами. Вихованці гуртка беруть участь у Всеукраїнських конкурсах "Юний дослідник", "Дослідницький марафон", де неодноразово займають призові місці на обласному та Всеукраїнському рівнях та нагороджуються путівками до табору "Юннат" м. Київ. Керівник гуртка постійно виступає на семінарах та залучається до проведення майстер-класів на районному та обласних рівнях.
Зростає інтерес школярів до творчості у сфері декоративно-прикладного мистецтва. Природа дає матеріал, з яким діти творчо працюють. Під руками школярів звичайна солома перетворюється в унікальну картину. Формувати художні смаки та трудові навички вчить дітей гуртка "Природа і фантазія" Черниш Ольга Василівна. Вироби гуртківців прикрашають кабінети станції.
Костянтин Дмитрович Ушинський назвав природу "одним з великих вчителів та вихователів". День, проведений дитиною серед гаю і поля вартий багатьох тижнів, проведених на шкільній лаві. Саме тому велика увага звертається на організацію екологічних навчально-пізнавальних стежок. Прикладом є екологічна стежка "Чисте джерело" Таврійської ЗОШ (керівник вчитель біології Беркута Ольга Михайлівна) та "Дивосвіт природи" (керівник педагог-організатор Рубан Ірина Вікторівна).
Творче об'єднання сільськогосподарського спрямування, таке як гурток "Юні фермери" на базі Чулаківської ЗОШ, яким керує вчитель трудового навчання Роздорожній Володимир Юхимович, завдяки добре поставленій суспільно-корисній і продуктивній праці, має риси сучасного виробничого колективу. Діти привчаються з дитинства працювати на землі, цінувати хліборобські традиції. Праця на полях фермерських господарств с. Чулаківка формує практичну готовність учнів до роботи в сільському господарстві. Вихованці захищали честь області на Всеукраїнському зльоті учнівських трудових об'єднань в м. Київ, де творчо звітували та демонстрували практичні результати своєї роботи і посіли ІІ місце. Серед учнів Володимира Юхимовича талановиті хлібороби, фермери, агрономи. Колишній його учень, член учнівської виробничої бригади, Рибалко Сергій Вікторович нині успішний керівник фермерського господарства, депутат обласної ради та голова районної Асоціації фермерів.
Заслуговує на увагу робота гуртка "Лісівники-дендрологи", який працює на базі Малокопанівської ЗОШ (керівник вчитель біології Андрієць Людмила Іванівна). Метою гуртка є збереження, вивчення та примноження зелених багатств. На рахунку гуртківців багато корисних та цікавих справ:
- вирощування садженців,
- посадка лісу,
- збирання лікарських рослин,
- очистка лісових джерел,
- підгодівля птах взимку.
Вихованці гуртка співпрацюють з науковцями Цюрупинського лісгоспу. І як результат цієї співпраці діти займають призові місця у Всеукраїнських конкурсах "Ліси для нащадків", "Юннатівський зеленбуд", "Дослідницький марафон" та нагороджуються путівками до табору "Юннат" м. Київ. Гуртківці брали участь у Всеукраїнському зльоті шкільних лісництв у м. Суми.
Значною подією в житті станції стала участь у міжнародному конкурсі "На кращий природоохоронний проект на ІВА – територіях, що проводився в рамках гранту PIN MATRA "Збереження в Україні територій важливих для птахів". Станція виграла Міжнародний грант і одержала підтримку у сумі 6 тисяч гривень для організації роботи оздоровчого екологічного табору, який працював на базі регіонального ландшафтного парку "Кінбурська коса" Миколаївської області. Науковою роботою табору керувала кандидат біологічних наук Ардамацька Тетяна Борисівна, також з дітьми проводили заняття наукові співробітники Миколаївського педагогічного університету та інституту зоології Національної академії наук України.
Наукові дослідження проведені в таборі лягли в основу написання учнівських наукових робіт для участі у конкурсі-захисті Малої академії наук України . Високий рівень наукових досліджень представлено в роботах вихованців Загороднього Івана та Руденка Валентина, які присвячені вивченню орнітофауни та міграції птахів. Роботи зайняли призові місця на обласному етапі конкурсу захисту Малої академії наук України, а учні зараховані до вищих навчальних закладів.
В кожній школі (32 ) діють юнацькі секції Українського товариства охорони природи, які нараховують 7 тис. учнів.
З 31 школи району 17 мають навчально-дослідні ділянки. Навчально-дослідна ділянка станції має 600 м². є місцем проведення навчальних і практичних занять, організації дослідницької та продуктивної праці для юннатів станції та учнів шкіл міста. Крім традиційних дослідів з квітництва та овочівництва на ділянці також проводиться робота з рослинами радіопротекторної дії. Вихованці гуртків "Юні друзі природи" рай СЮН вивчали видовий склад рослин радіопротекторної дії, досліджували території розміщення їх в природних ареалах, проводили дослідницьку роботу з рослинами на станційній навчально-дослідній земельній ділянці.
На базі Голопристанської гімназії (директор Лобастова І. М.) продовжує діяти екологічне дитяче об’єднання "Зелений гомін", пріоритетним напрямком діяльності якого є: збереження культурно-природної спадщини, екологічна пропаганда, проведення літературних конкурсів екологічного спрямування та участь у практичних природоохоронних акціях. В цьому закладі традиційним стало проведення природоохоронних акцій "День Землі", "День довкілля", "Посади дерево біля свого дому", "Подаруймо річці Чайці радість", виставки осінніх букетів та поробок з природного матеріалу, тематичні екскурсії в природу. Юні екологи зустрічалися з німецькими туристами з молодіжної організації із захисту довкілля з Бранденбурга, які разом з активістами ЕДО "Зелений гомін" провели ряд цікавих заходів. Розроблено проект, за умовами якого на території гімназії споруджується гідрометереологічний куточок. Саме для цього гості подарували спеціальне обладнання. З метою подальшої співпраці з німецькою молодіжною організацією був здійснений дружній візит в Бранденбург для виконання другої частини спільного проекту.
В рамках проекту "Долаючи байдужість: молодь в дії" під керівництвом молодіжної організації "Нова генерація" творча група екологів 9-11 класів створили проект "Посади своє дерево". Проект був успішно виконаний на День довкілля. За умовами цього проекту юні екологи висадили дерева та прибрали прибережну територію річки Чайка від сміття. Спільними зусиллями екологів покладено початок створення "Доріжки здоров’я", завдяки якій діти зможуть урізноманітнити свій відпочинок на подвір’ї гімназії.
В навчальному закладі працює екологічний всеобуч. Перед учнями часто виступають наукові співробітники Чорноморського біосферного заповідника.
Методична служба станції юних натуралістів організовує та координує методичну роботу в районі, спрямовану на вдосконалення навчально-виховного процесу, програмне та методичне забезпечення еколого-натуралістичної творчості, підвищенню майстерності керівників гуртків, вчителів біології, заступників директора школи з виховної роботи.
Рай СЮН постійно проводить районні семінари, семінари-практикуми, майстер-класи, тренінги для керівників гуртків, вчителів біології, вчителів трудового виховання та заступників директора школи з виховної роботи.
Крім районних на базі станції проводяться обласні та Всеукраїнські семінари. Станція взяла участь у Всеукраїнському педагогічному семінарі-практикумі "Світ творчості". Директори обласних еколого-натуралістичних Центрів учнівської молоді на чолі з директором НЕНЦу Вербицьким В. В. відвідали станцію та школи району, де ознайомилися як у районі примножуються та зберігаються традиційні форми позашкільного виховання та знаходяться нові шляхи розвитку еколого-натуралістичного спрямування юннатівського руху в сучасній системі освіти. Учасники семінару високо оцінили результати роботи педагогічного колективу та вихованців станції і відзначили, що робота в гуртках сприяє вибору професій пов’язаних з біологією, медициною та сільським господарством.
Щомісячно працює школа педагогічної майстерності за окремим планом для працівників станції юних натуралістів. Для керівників гуртків працюють два методичних об’єднання за напрямками (сільськогосподарський та екологія і охорона природи). Усі керівники гуртків працюють над індивідуальними методичними темами, які обрано залежно від рівня педагогічної майстерності, інтересів педагогів.
Підвищенню методичної майстерності працівників та якості навчально-виховного процесу сприяють відкриті заняття гуртків, які проводяться відповідно до затвердженого графіка.
Постійно еколого-натуралістична робота шкіл району та станції висвітлюються в засобах масової інформації – у пресі:
- у республіканському науково-педагогічному журналі "Рідна школа";
- районній газеті "Голопристанський вісник";
- міській газеті "Рідна пристань".
Вихованці беруть участь у більш як 20 Всеукраїнських конкурсах та акціях. За станом еколого-натуралістичної роботи район в 2010 році посів І місце. Відповідальна за методичну роботу станції юннатів Карпенко Тетяна В’ячеславівна. З 2009 року очолює станцію Іващенко Валерій Вікторович, який веде гурток "Юні акваріумісти", а також являється депутатом Голопристанської районної ради ІV та V скликання.